13 липня

13 липня13 липня - свято Петрового батька.
 
Вчора було свято Апостолів Петра і Павла. А сьогодні теж свято, але наполовину менше, тому й називається "Полупетра” або "Петрового батька”.

Цього дня годиться зварити борщу з півнем. Ровесники мої, згадайте, які то були смачні борщі! З молодою картоплею, капустою, молодим буряком, заправлений пахучим кропом та ще й товченим салом. До речі, такі борщі варили й на сільських гуртових роботах.

Сьогодні ж бо можна працювати тільки толокою, тобто гуртом. Якщо хтось будував оселю, то на Полупетра накладали горище чи мазали стіни. Я й сам не раз був учасником толоки. Увечері приходив господар, що будується, просив: прийдіть, поможете. І я вам відроблю.

Наступного дня беру вила і йду до забудовника. У дворі лежить великий заміс із глини. Ми, молодші, клали глину на великі столи під стінами хати, а сильніші чоловіки вилами подавали її жінкам, які й накладали стелю. Сміх, жарти, дехто пробує завести пісню.
 
Та ось останній кавалок подано на горище, жінки докінчують мазати. Під густими кронами дерев кухарка з помічницями накривають столи, запрошують толоковців до смачного обіду. І на перше, звичайно, молодий борщ.

Якщо день Петра і Павла пов’язаний із початком жнив, то свято Петрового батька має виразно скотарський характер. На це свято добре годували худобу, а громадським чередникам несли обід. За здоров’я худоби молились, просили, щоб зле обминало, а добре зустрічало.

Олександр Токар Збірка замальовок і аудізозаписів автора.


специально для dna.com.ua