Андрія Наливи

17 липня17 липня - Андрія Наливи.
 
Пішли хліб жати!

Сьогодні в церковних службах згадують святого Андрія Наливи. Пам’ять про нього припадає на середину липня, коли закінчують готуватися до жнив.

"З сіножаті пішли хліб жати”, – каже народне прислів’я.

А тому після Андрія Наливи уже не було великих свят. Вся увага людей прикута до хліба. 

На жнива йшли старі й малі. Навіть вагітні жінки брали до рук серпа і допомагали косарям. Через це дуже часто траплялось, що вагітна жінка поверталась з поля породіллею.

Багато моїх перевесників народилися в полі, на колгоспних жнивах. Коли я малим допитувався у мами, де мене знайшли, вона, посміхаючись, казала:

- Під копою в полі.
 

17 липня


Найбільш хвилюючим цієї пори було свято першого снопа. Колись його відзначало все наше село.

Ще на моїй пам’яті така обрядодія. Кілька кращих косарів і в’язальниць з нашої бригади виходили в поле нажати перший сніп.

17 липня

Як зараз бачу: наші сусіди дядьки Максим Бандура і Остап Гоголь у білих сорочках, широких полотняних штанях з косами за плечима вирушають за село. За ними – кращі в’язальниці Марія Ярошенко і Наталя Субач з перевеслами в руках. І вони зодягнені по-святковому – у білих вишитих кофтах, гарних спідницях.

Малечі цікаво побачити, як народжується перший сніп, а тому й ми тихцем йдемо за процесією.

Ось і пшеничний лан. Дядьки змахнули косами, і за ними лягли стебла дозрілого хліба.

Перший сніп дуже красивий. Він підперезаний польовими квітами, перевесла зроблені з петрового батога, буркуну, польового горошку.

17 липня

Сніп несуть у село, в бригаду. Зустрічати його виходять всі, хто вдома. Обличчя людей квітнуть радісними посмішками: діждались хліба!

17 липня

За кілька днів по Андрію – традиційний початок жнив.


Олександр Токар Збірка замальовок і аудізозаписів автора.


специально для dna.com.ua