Каллиник

Каллиник11 серпня Православна Церква відзначає день пам’яті святого мученика Каллиника, що жив наприкінці III на початку IV століття, і народився у Кілікії. З дитинства він був вихований у християнській вірі.
 
Каллиник жив у часи гоніння на християн. Бачачи, що багато людей поклоняються ідолам, він вирішив піти по містах і проповідувати язичникам вчення Ісуса Христа. Багатьох святий Каллиник звертав в християнство. Та в Галатійському місті Анкирі (сучасне турецьке місто Анкара) святий сповідник був затриманий і представлений на суд до правителя Сакердона, жорстокого гонителя християн.

Правитель, погрожуючи муками і смертю, наказав святому принести жертву ідолам, але він заявив, що не боїться мук. Святого жорстоко били воловими жилами і залізними гребенями рвали тіло, але він переносив все з терпінням і спокоєм. Це визвало ще більшу лють в Сакердона, і він наказав взути святого в чоботи з гострими цвяхами всередині і батогами гнати мученика в місто Гангр на спалення.

Шлях був важким, і воїни, які супроводжували засудженого, знемогли від спраги. У відчаї вони стали просити святого, щоб він попросив у Господа воду, яка б врятували іх від спраги. Святий, зглянувшись над своїми мучителями, з допомогою Божою після молитви із каменя забило джерело.

Здивовані воїни перейнялися співчуттям до свого рятівника і хотіли навіть відпустити його, але страх перед покаранням змусив їх вести мученика далі.
 
В Гангрі святий Калінік увійшов в палаюче багаття і віддав душу Богові. Тіло його, що залишилося неушкодженим, віруючі з честю поховали.
 
 

Каллиник, Калинів день

 
11 серпня Калинів день Зараз настає така пора, коли щоранку землю встеляють густі тумани, а трави вкриваються рясними росами, дуже холодними. 

А на Калинника може статись, що й заморозок придавить поле та город. Люди називають такі тумани мороком.

Отож перед Калиновим днем селянин молиться, просячи Всевишнього: "Пронеси, Господи, Калинника мороком, тільки не морозом”.

Примічали: якщо на Калинів день морозу не буде, то обмине він селянина і 5-го вересня, бо саме цього дня на початку осені теж часто бувають приморозки до п’яти градусів. Холод пошкодить помідори, перець, іншу теплолюбну городину так, що вона почорніє. А після цього тепла погода може стояти аж до глибокої осені.

А втім, літо ще не здає своїх позицій. Дні стоять ніби в добрі скупані. Але селянинові ніколи милуватись тією красою, бо у нього три роботи: косити, орати, сіяти. Як у серпні дбаємо, так узимку маємо, – каже народна мудрість. Хто в серпні рибку ловив, той урожай загубив.

Дуже часто серпень багатий грозами. Інколи вони завдають і шкоди.

Так, від удару блискавки на підстанції Олексіївка Павлоградського району згорів трансформатор, що подавав струм на водогін каналу Дніпро-Донбас. Тим часом у Дніпропетровську горів храм святого Володимира, який будується на проспекті Петровського. Та в цьому випадку гроза не винна. Як з’ясувалось, будова спалахнула внаслідок порушення правил пожежної безпеки.

Олександр Токар Збірка замальовок і аудізозаписів автора


специально для dna.com.ua