Святі апостоли

Святі апостоли12 серпня Православна Церква святкує пам'ять апостолів від 70-ти - Сили, Силуяна, Крискента, Єпенета й Андроника (І ст.). Святі апостоли виконували свою функцію посланців Ісуса Христа, проповідуючи Євангеліє в малоазійських містах.
 
Апостол від 70-ти святий Сила був у первісній Єрусалимській Церкви чоловіком поважним, "начальницьким між братами" (Діян. 15, 22). Святий Сила разом з апостолами Павлом і Варнавою був посланий Єрусалимською Церквою для проповіді в Антіохію, Сирію, Кілікію, Македонію. У місті Филипах їх звинуватили в тому, що вони обурюють народ, за що святих апостолів схопили, били палицями, а потім кинули до в'язниці. Опівночі, коли святі апостоли Павло та Сила молилися, раптово стався сильний землетрус, в результаті чого з них спали кайдани і двері темниці розчинились. У Коринфі святий апостол Сила був висвячений на єпископа, там він, зробивши багато знамень і чудес, скінчив своє життя.
 
Святий апостол Силуян проповідував Слово Боже разом з верховними апостолами Петром і Павлом. В 1-му Соборному посланні святий апостол Петро згадує про нього: "Я коротко написав вам через Силуяна, вірного, як думаю, вашого брата" (1 Петр. 5, 12). Святий Силуян був поставлений єпископом в місто Солунь і там мученицькою смертю помер, зазнавши багато скорбот і напастей заради Господа.
 
Про святого апостола Крискента згадує святий апостол Павло у 2-му посланні до Тимофія (2 Тим. 4, 10), кажучи, що Крискент пішов з проповіддю до Галатеї. Там він був поставлений єпископом, а потім проповідував Слово Боже в Галлії. У місті Вієнна апостол Крискент поставив єпископом свого учня Захарія. Повернувшись до Галатеї, він мученицькою смертю помер за царя Траяна (98-117).
 
Святий апостол Єпенет був поставлений єпископом у місті Карфаген. У посланні до Римлян (Рим. 16, 5) святий апостол Павло пише: "Вітайте улюбленого мого Єпенета, який є первісток Ахаї для Христа".
 
У тому ж посланні апостол Павло згадує і апостола Андроника: "Вітайте Андроника й Юнія, родичів моїх і в'язнів зі мною, що прославилися між апостолами і перш мене увірували в Христа" (Рим. 16, 7). Святий апостол Андроник був єпископом в Панонії.
 
Посіяна на Силу й Силуяна озимина буде "сильною" — вродить.
 
 
Святі апостолиЦього дня згадують святого Івана Воїна (ІV ст.), воєначальника часів імператора Юліана Відступника. Роздав майно бідним, заповів поховати себе разом зі старцями й подорожніми, якими опікувався за життя.
 
Іван Воїн — покровитель мандрівників, рекрутів, воїнів. Свічка, поставлена перед іконою святого донизу полум'ям, допомагає віднайти крадене й покарати злодія.
 
Святому Іоанну моляться про тих, хто ув'язненні, а також він викриває злодійство і допомагає знаходити втрачене і викрадене.
 
Святий Іоанн, за походженням був слов'янином, служив у війську за часів царювання імператора Юліана Відступника і разом з іншими воїнами був посланий вбивати християн.
 
Юліан, рідний племінник імператора Костянтина Великого, царював з 361 до 363 року. Відступником він називається тому, що будучи з народження християнином, по вступі на престол відрікся від християнської віри і став ревним язичником. Бажаючи послабити християнство і відновити в римській імперії занепале язичництво, він вживав проти християн спершу хитрі заходи, а потім перейшов до заходів насильства, хоча і не запроваджував загального гоніння.
 
Святий Іоанн, хоча формально був виконавцем нечестивого справи, дорученої  імператором, насправді таємно надавав християнам чималу допомогу. Будучи сам християнином, він переховував одновірців, допомагав їм грошима, їжею й одягом, а ув'язнених в темниці відвідував і втішав словом любові, співчуття і схвалення.
 
Взнавши про це, Юліан наказав привести Іоанна до Константинополя, щоб передати до суду і стратити. Святого довго катували та мучили, але не могли зломити і на закінчення кинули в темницю, де він пробув до смерті Юліана Відступника.
 
Після смерті Юліана Відступника отримавши свободу, святий Іоанн до глибокої старості продовжував вести праведне життя, зміцнюючись у молитві та пості, відвідуючи хворих і втішаючи скорботних. Таким чином він прикрашав своє життя і вдосконалював себе в чесноті.
 
Провівши своє життя так як угодно було Богові, він відійшов до Господа і був похований на тому місці в Константинополі, де ховали подорожніх. Після кончини своєї св. Іоанн звершував багато чудес.
 

Сила хліб силить


12-го серпня день святих Апостолів Сили та Силуяна, а ще Івана-воїна.

Виходжу за ворота, а побіля двору дід Заливаха Дмитро прямує. – Куди, дідусю, налаштувались? – питаю.
- Оце ж хочу подивитись, як Сила хліб силить.

А поле від села недалеко. перейдеш яблуневий сад, і вже пшениця хлюпає жовтими хвилями на шлях.

- І я з вами, – пропоную дідусеві. Той охоче погоджується. І ось ми на полі. Пшениця висока, хилиться колосками до землі, ніби захмелена. А дід уже й приповідку видає: "На Силу та Силуяна пшениця буває п’яна”. Заливаха вірив, що Свята Сила додасть сили не тільки врожаєві, але і йому самому. З цією вірою він починав і жнива, і сівбу…

З дня Сили та Силуяна люди вже готуються до осінньої сівби. А тому казали: "Хто посіє жито на Сили буде родитися сильно”.
 
З поля дід прямує в балку, де багато різної трави.

- Хочу, – каже, – назбирати листя лопухів. Чого-чого, а лопухів тут багато. Але Дмитро рве тільки по три листки з куща. Каже: оце висушу на печі та й рятуватиму свої старі кості від ломоти. А прикладати треба тричі на три Спаси, тобто 14-го, 19-го і 29 серпня.

Крім Сили та Силуяна сьогодні ще й Івана-воїна. В народній уяві це захисник від злодіїв. Кажуть, аби покарати злодія чи якогось іншого кривдника, треба перед іконою поставити свічку Іванові, перевернуту догори. Якщо вона не погасне, горітиме, то крадій буде буде мучитись за свій негарний вчинок.

Олександр Токар Збірка замальовок і аудізозаписів автора


специально для dna.com.ua