Феодосій Печерський

Феодосій Печерський27 серпня православні України вшановують пам’ять про перенесення мощів святого Феодосія Печерського. 
 
Києво-Печерський патерик описує відкриття мощів як результат великої ради братії. 

10 серпня 1091 року ченці Києво-Печерського монастиря вирішили відкрити мощі Феодосія для доведення їхньої нетлінності, що є необхідною умовою канонізації, і перенести їх до Успенського собору.
 
Та пошуки мощів Феодосія почались 13 серпня і велись потаємно, вочевидь, без благословення київського митрополита-грека.

Спочатку на розвідку в печеру Феодосія спустились ігумен Іван і Нестор Літописець, вони роздивились де слід розкопувати. Ігумен наказав Нестору берегти все в таємниці і взяти собі на допомогу двох надійних братів.

Надвечір троє братчиків почали копати і лише опівночі змогли пробитись до мощів Феодосієвих. Під ранок нарешті відшукали домовину

І коли вдарили в дзвони, над печерою та церквою засвітились три стовпи, як світлі дуги, як зорі.

14 серпня за старим стилем на передодні Успіння зібралися єпископи Єфрем Переяславський, Стефан Володимирський, Іван Чернігівський, Мар'ян Юріївський, Антоній Порозький і ігумени всіх монастирів із чорноризцями. І взявши мощі Феодосієві із фіміамом та свічками, принесли й поклали у його рідній церкві - Успенському соборі, у притворі з правого боку о першій годині дня.

Потрібно зазначити, що київського митрополита-грека на перенесенні мощів не було. Ймовірно, участь у цьому заході п'ятьох руських єпископів могло свідчити про послаблення авторитету митрополії, а таємне їх викопування – про небезпеку їх викрадення або навіть знищення.

Насамперед треба пам’ятати, що Феодосій являвся уві сні своїм братам і міг давати настанови, що робити. Та й за життя він давав поради та роз’яснення по основним питанням православної віри.

Мощі Феодосія Печерського пролежали в срібній з позолотою раці до 1240 р. Напередодні монголо-татарського спустошення, мощі були заховані ченцями «під спудом» Успенського собору так, що їхнє місцезнаходження досі залишається невідомим.

Вочевидь і досі існує небезпека їх викрадення, знищення або навіть гірше – використання в магічних ритуалах.

 Джерело: "Дива печер лаврських" (витяги - Н. А. Довбня).


Феодосій Печерський27 серпня Михея-Тиховія

 
Свято на честь біблійного пророка, який жив у VIII ст. до народження Христа. В його книзі пророцтв є згадка про Віфлієм як місто народження Месії.
 
 
Що не година – нова картина

Сьогодні, 27-го серпня, стрічайте Михея-Тиховія. Якщо надворі вітер, буря, увесь вересень буде непогідним.

Цієї пори, на межі літа й осені, трапляються такі дні, коли не скажеш – красне літечко наприкінці.
 
Надворі тихо та гоже, небо як заметене: чисте і високе, а спека – ніби надворі липень.

Але варто вдихнути глибше, і вловиш густий аромат розімлілого буркуну, деревію, материнки і зрозумієш: літечко вже вертає з ярмарку. 

Та й про сьогоднішнього іменинника Михея люди кажуть, що він з бабиним літом бурею-вітром перегукується.

За силою вітру сьогодні судять про наступну погоду. Тихий вітер – до ясної осені, буря – на сльотавий вересень.

Знаючі люди в нашому селі научали мене: якщо журавлі на Михея вирушать в теплі краї, то в середині жовтня чекай морозів.

Та коли журавлики ще гуляють на луках, пишуть кола у небі, зима прийде пізніше. А ще про Михея кажуть, що він закінчує Успенський піст, назустріч осінньому м’ясоїду назустріч іде.

Справді, вже завершується Спасівка – двотижневий піст, що припадає на кінець літа. Цей піст, як ви знаєте, не зрівняти з іншими, скажімо, Петровим постом. Люди їдять ситніше, бо цієї пори багато зелені, овочів і фруктів. Недарма ж мовиться: "Спасівка – ластівка, а Петрівка – голодівка”.

А на полях цієї пори – що не година, то нова картина. Селяни закінчують жнива, і там, де ще вчора колосився хліб, сьогодні вже чорніє рілля.

Мине ще кілька днів, і на окремих полях з’явиться молода озимина.

Олександр Токар Збірка замальовок і аудізозаписів автора


специально для dna.com.ua