Місяць Листопад

Листопад

Сила Листопада 

 
У листопаді душі померлих християн та воїнство небесне на чолі з архангелом Михаїлом збираються разом, щоб боротися в оселях людей, на полях, у гаях, лісах та по всіх світах з нечистою силою на чолі з дияволом. 

Люди віруючі повинні допомагати їм збиратись, а не стояти осторонь.

Зібратись миттєво всі учасники боротьби з нечистою силою не могли, тому збори проходили поступово протягом майже всього місяця.

Спочатку приходили боротися з нечистою силою душі померлих християн. Бо святий Димитрій після 8 листопада забирає ключі від землі, після чого душі не можуть легко потрапити на землю.
 
Тому напередодні святкування дня святого великомученика Дмитрія у суботу, яка називалась Дідовою або Батьківською, кожний український рід збирався у одного з родичів для поминання померлих родичів. Але ще зранку до церкви несли калачі, паляниці, цукерки й інші наїдки з записками, в яких записувались імена померлих родичів, щоб відслужити за упокій їхніх душ.

Також існував звичай приносити до церкви по три хлібини. Одна хлібина призначалась давно померлим родичам, друга хлібина – дідам і бабам роду, а третя хлібина – тим померлим у роду, хто загинув на війні, наглою смертю, втопився або згорів.

Поминальні обіди проводили не тільки в суботу, а в різних місцевостях протягом декількох днів. Але всі поминальні обіди проводили не на кладовищах, а в оселі, трапезних приміщеннях церков. Бо метою цих поминальних родових та колективних обідів було запрошення померлих душ прийти в обійстя, оселю родичів для знищення нечистої сили, яку вони могли бачити і переповісти своїм живим нащадкам у їхніх снах. Для цього по обіді на ніч залишали запалену свічку, страви, ложки, рушники та воду для померлих душ, щоб ті, хто запізнився, міг пригоститись.

Після приходу на землю душ померлих у Поминальні дні до віруючих приходить Великомучениця Параскева 10 листопада. Вона освячує людей на добрі діла й карає тих, хто вчинив провину, хто не відзначав протягом року 12 п'ятниць, і особливо жінок.

Листопад
14 листопада на землю до людських осель приходять святі чудотворці Кузьма та Дем'ян, які являються покровителями ковалів та ремісників й управителями морозу, засухи й заметілі.
 
З давньої легенди Кузьма та Дем'ян самі були справними ковалями, бо змогли викувати величезного плуга, й надіти його на Змій Горинича, щоб той зорав землю. У пам'ять про цю подію на Україні залишились змієві вали. Таким чином, ці святі заставляють нечисту силу виконувати роботу, що змінює її природу, а та, яка не хоче цього робити, заморожується. Тому якщо нечиста сила пристає до роботящої людини, вона втрачає силу. Бо на захисті ремісництва стоять святі чудотворці Кузьма та Дем'ян.

21 листопада архистратиг Михаїл збирає небесне воїнство для боротьби з сатаною чи дияволом та войовничим сатанізмом. З цього дня архистратиг Михаїл виганяє нечисту силу звідусіль й знищує. Разом з тим він бере під свою опіку лісових хижих звірів та мисливців. Тому нечиста сила не може ввійти в звірину або мисливця, і можна до 28 листопада споживати м’ясо хижих звірів.

До 28 листопада усі учасники боротьби з нечистою силою виявляли свої здібності та можливості й ставали у стрій. З 28 листопада починається Різдвяний піст, коли не можна їсти тваринної їжі. Бо нечиста сила, ховаючись від сил небесних, може увійти в тварину. Якщо людина споживає у цей час тваринну їжу, то разом з нею у її організм може проникнути нечиста сила, що обумовлює виникнення кармічної хвороби. Так само, якщо в цей час зачинається дитина, то в неї може вселитись нечиста сила, яка може її потім загубити. Знання цього дає можливість людям свідомо дотримуватись посту.

Наталя Довбня.
 

1 ЛИСТОПАДА УАРА

День пам'яті святого мученика Уара, що був римським воїном у Єгипті. З початку Уар приховував, що сповідує християнство. Він таємно допомагав у темницях християнам. Та одного разу до темниці були кинути 7 учителів християнських, які відмовились від допомоги Ура і настановили його такими словами: "Ніхто, улюблений, котрий боїться, не є досконалий, ніхто не пожне, коли не сіяв, ніхто не увінчається, коли не постраждає. Згадай слова, що є в Євангелії: "Хто ж мене відцурається перед людьми, того і я відцураюся перед небесним Отцем моїм". Коли боїшся тимчасової муки, вічної не уникнеш; коли страшишся сповідати Христа на землі, не будеш насолоджуватися баченням лиця Його на небесах. Іди-бо, брате, і ходи із нами шляхом мучення до Владики, який дивиться на подвиги наші, з нами вкупі постраждай, таку-бо дружину не скоро знайдеш". Ура закатували за віру близько 307 р., його закатоване тіло вночі викрала Клеопатра (померла 327 р.) і спершу поховала в своїх покоях, а через декілька літ перевезла до Палестини, де в 320 р. збудувала храм. При перепохованні мощі мученика Ура виявились нетлінними, ними зцілювались хворі. До ночі помер син Клеопатри Іван, якого взяв Ісус Христос у воїнство небесне.

- ІВАНА РИЛЬСЬКОГО

День пам'яті святого преподобного Івана Рильського, що походив із болгарського міста Скрина. Він все життя вживав лише пісну їжу, багатьох людей до віри в Христа привів, і чудеса творив, і до глибокої старості досяг, і з миром кінець прийняв, переставившись до нестаріючого блаженства – нетлінного тіла.

2 ЛИСТОПАДА - ДИМИТРІВСЬКА БАТЬКІВСЬКА СУБОТА

У Дмитрівську Батьківську Суботу поминають покійних родичів. Це – день особливого поминання спочилих. У православних заведено йти до церкви з хлібом, поставити свічку, помолитися за тих, хто відійшов у Вічність, кого нам так бракує у повсякденному житті.

- АРТЕМІВ ДЕНЬ

Вшановується пам'ять великомученика Артемія, що загинув в 362 р., і праведного отрока Артемія Веркольського, який помер у XVI ст. Перший з них походив із знатного римського роду. Він переніс мощі апостолів Андрія та Луки із грецької провінції Ахайї до Константинополя, потім був воєначальником Єгипту. Згодом Артемія катували. Його поклали на кам'яну плиту, а зверху вдарили великим каменем, так що виступили нутрощі, але він лишився живим. Після цього йому відтяли голову. На цій підставі святого Артемія здавна шанували як цілителя від грижової хвороби. Інший Артемій був уродженцем села Веркола на Пінезі (воно існує й понині). У 12 років він був убитий блискавкою, коли разом з батьком боронував ріллю. Батьки поховали сина в сосновому лісі, а згодом останки перенесли в сільську церкву. Незабаром від поховання почали зцілятися люди - від лихоманки, очних хвороб, тощо.

3 ЛИСТОПАДА - ІЛАРІОНА ВЕЛИКОГО

Прославився заснуванням монастирів у Палестині. Народився у 291 р. поблизу міста Гази. Освіту здобув в Олександрії, там же хрестився. З благословення Іларіона у Палестині виникло кілька монастирів, статути для яких були розроблені ним же. Він навернув у християнство багато язичників, прославився як лікар, мав дар чудо творення. Все це дало привід назвати Іларіона Великим. Помер він на Кіпрі у 372 р. Цього дня вшановується й пам'ять Іларіона (Ларіона) Печерського. Він був сучасником знаменитого Феодосія. За свідченням Нестора-літописця, в келії Феодосія Ларіон переписував книги, "бо книгам був хитр писати", робив багато інших справ.

4 ЛИСТОПАДА - ОСІННЯ (ЗИМОВА) КАЗАНСЬКА

Друге свято Казанської ікони Божої Матері. Воно має нагадати про визволення Москви від польських інтервентів ополченням Мініна та Пожарського в 1612 р. Неабияке значення у цій перемозі приписувалося Казанській іконі, яка була в ополченні й стала його покровителькою.
Свято Осінньої Казанської відігравало важливу роль у сільськогосподарському календарі. Вважається, що того, хто одружується на Осінню Казанську чекає велике щастя. "Що Казанська покаже, то й зима скаже".

5 ЛИСТОПАДА - ЯКОВА

На честь зведеного брата Ісуса й апостола. Яків був сином Йосифа від його першої дружини, другою була Марія - Мати Ісуса. За переказами, після народження Ісуса Христа сини Йосифа не захотіли, щоб частиною батьківського майна володів Ісус, і лише Яків прийняв його у спільне володіння своєю частиною. Помер Яків близько 63 р. Сьогодні вшановується й пам'ять Якова Боровицького, Новгородського чудотворця. Він був юродивим у селі Боровичі. Близько 1540 р. його вбило блискавкою. Мощі перенесли у Новгород. Вони мали чудотворні властивості, від них зцілялися немічні.

6 ЛИСТОПАДА - АРЕФА

Від імені мученика Арефа Аравійського. Він був старійшиною ефіопського міста Награна. Коли в 523 р. цар-язичник захопив місто, то в полон потрапили Арефа і його дружина. Арефа відмовився зректися християнської віри й навіть захищав її у спорі. Тоді цар наказав убити Арефу і його дружинників. Загалом було страчено 2300 християн. До цього дня приєднано й шанування Арефа Печерського, ченця Києво-Печерського монастиря. Він був родом з Полоцька, помер близько 1190 р.

7 ЛИСТОПАДА - МАРКІЯНА ТА МАРТИРІЯ

На честь константинопольських мучеників, страчених у 355 р. аріанами - послідовниками вчення олександрійського священика Арія, який не визнавав єдину сутність Бога-Отця і Бога-Сина. Маркіян та Мартирія були нотаріями, тобто секретарями патріарха Павла Сповідника. Це також день вшанування двох ченців Києво-Печерського монастиря - Мартирія диякона і Мартирія затворника, які жили в ХІІІ-ХІУ ст.

8 ЛИСТОПАДА - ДМИТРІВ ДЕНЬ

Встановлений на честь великомученика Дмитрія Солунського, одного з найшановніших святих православної церкви, який близько 306 р. постраждав за християнську віру. Народився він у Солуні, тепер грецьке місто Салоніки, в сім'ї воєначальника. Після смерті батьків був призначений Листопадправителем усієї Солунської області. Він вважається покровителем хоробрих воїнів. Оскільки його день збігався з днем ангела Дмитрія Донського, то, здобувши перемогу в 1380 р. над Мамаєм, князь увів звичай в суботу, напередодні Дмитрового дня, поминати пам'ять полеглих воїнів. Спочатку поминали тільки воїнів, згодом - усіх померлих. Субота одержала назву Дмитрової. Називається вона також поминальною, родинною або дідовою. В цьому 2021 році поминальна Дмитрівська батьківська субота відбудеться 6 листопада.  
Ще здавна на святого Дмитра закінчувався сезон весіль, і не засватані дівчата вважали його за втрачений. "До Дмитра дівка хитра, а по Дмитру хоч за старця, аби не остатися". За народними уявленнями, Дмитрів день завершував землеробський рік, замикав землю і приводив зиму. Ключі він тримав у себе до весни, коли передавав їх Юрію (Георгію).
Якщо цього дня холодно і випав сніг, то весна буде пізня й холодна, а коли відлига, то це до теплої зими та весни.

9 ЛИСТОПАДА - ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ ТА МОВИ

Встановлений Указом Президента України в 1997 р. і пов'язується із вшануванням пам'яті Нестора Літописця, автора всесвітньо відомої "Повісті минулих літ", який народився в 1056 р. Юнаком Нестор прийшов у Києво-Печерський монастир "навчатися мудрості з книг". Літературний хист молодого ченця, його філософські знання та володіння іноземними мовами привернули увагу вищого духовенства. Йому доручають написати житія князів Бориса та Гліба, а ще Феодосія Печорського, засновника монастиря. Потім він береться за справу, якій віддає багато років свого життя, усі свої знання, досвід і натхнення, - створення літописного зведення про початкові віки нашої країни. Показати Руську землю в ряду інших держав світу, довести, що руський народ не без роду та племені, що він має свою історію, - такою була мета, яку поставив перед собою укладач "Повісті минулих літ". Це - пристрасний публіцистичний твір про життя та розвиток нашої держави: про князів і народні повстання, боротьбу з печенігами й половцями, про походи у Візантію, прийняття християнства, тощо. Упокоївся Нестор Літописець у 1114 р., і був похований у Печерському монастирі. На площі, неподалік того місця, де він працював, вдячні нащадки спорудили йому пам'ятник.

10 ЛИСТОПАДА - ДМИТРІЯ РОСТОВСЬКОГО

Вшанування пам'яті цього видатного українського церковного і культурного діяча. Іноді відзначається 9 листопада. Святий Димитрій помер у 1709 р. По собі він не залишив майже ніяких грошей, бо все, що мав, за свого життя віддавав на добродійні цілі. Та зосталось по ньому інше багатство - духовне, і насамперед багатотомне "Житія святих". Він написав також багато проповідей, віршів і кілька драм.

- ПАРАСКЕВИ П'ЯТНИЦІ

За церковною легендою, батьки цієї святої довго не мали дітей і кожну п'ятницю проводили в моліннях, постах і благочинних справах з надією мати нащадків. Господь почув їх, і народилася у них дочка саме в п'ятницю, що по-грецьки означає Параскева. Вона була уродженкою Іконії, жила в III ст., рано сприйняла Христову віру, за яку її стратили.
Параскева здавна вважається заступницею полів і худоби, покровителькою торгівлі. Опікується молодятами, вважається також цілителькою від головного та зубного болю, від диявольського наслання.

11 ЛИСТОПАДА - АВРАМІЯ-ВІВЧАРА

Від імені ченця Авраамія. Він мешкав у малоазійському місті Тенії, навернув багато людей у християнство. Помер близько 360 р. Цей святий вважається покровителем вівчарів. Тому в народі цей день називають також овечим святом. Сьогодні ж день пам'яті Авраамія Печерського, затворника Києво-Печерського монастиря (помер у 1360 р.) та Аврамія Ростовського, який жив в XI ст. Він народився в Чухломі, заснував Богоявленський монастир у Ростові Великому. Помер у 1077 р.

12 ЛИСТОПАДА - ЗИНОВІЯ-СИНИЧНИКА

Назва дня походить від імен священномученика Зиновія та його сестри Зиновії. Вони народилися в місті Егах, у Кілікії. Зиновій був обраний єпископом у своєму рідному місті, мав дар зцілювати хвороби дотиком руки. В 285 р. Зиновій і його сестра були страчені.
О цій порі прилітають щиглі, сойки, чечітки, синиці та інші зимові птахи. Оскільки серед них найбільш помітні синиці, то святого Зиновія назвали Синичником. День Зиновія вважається також і святом мисливців, які виїжджають на перший сніг. Цього дня треба обов'язково вполювати хоч одного зайця, який зветься "імениним", інакше буде невдача цілий рік.

13 ЛИСТОПАДА - СПИРИДОНА ТА НИКОДИМА

Вони жили в XI ст. і були ченцями Києво-Печерського монастиря. Спиридон походив із якогось села і прийшов у монастир у зрілому віці. Був неписьменним, але завдяки працелюбству освоїв книжну грамоту і напам'ять вивчив Псалтир. Ігумен монастиря Пимен Постник доручив йому пекти проскури. В цій справі Спиридону допомагав Никодим, з яким він жив у великій злагоді. Спиридон відзначався і музичним хистом, а одного разу, не розгубився, загасив пожежу, що спалахнула в храмі.

14 ЛИСТОПАДА - КУЗЬМИ ТА ДЕМ'ЯНА

Останнє та головне із свят, встановлених на честь третьої пари братів. Присвячене братам, які народилися в Малій Азії й жили в III ст. Як і попередні пари братів, вони прославились безоплатним лікуванням хворих. Але найбільшої популярності вони зажили як покровителі ковалів і весілля. Річ в тім, що з прийняттям християнства на цих святих були перенесені ознаки одного з найголовніших богів ранньослов'янського язичницького пантеону - Сварога, бога неба, заліза, ковальства та шлюбу.
За народними уявленнями, Сварог навчив людей варити та кувати мідь і залізо. Він викував першого плуга та першу золоту обручку. У деяких місцевостях Кузьма та Дем'ян вважаються охоронцями курей, мабуть, за те, що лікували не тільки людей, а й тварин, і тому називають цей день курячим святом. Цих святих шанують і як помічників у книжному навчанні.
По цьому святу передбачають якою буде зима - "Який Кузьма, така й зима".

15 ЛИСТОПАДА - АКИНДИНА, ПІГАСІЯ ТА АНЕМПОДИСТА

Перський король Сапор жорстоко переслідував християн. Він ув’язнив відважних юнаків Ахиндіна, Пигасія і Анемподиста й наказав їх мучити. Їхнє мужнє свідчення Христової віри навернуло вельмож і триста вояків, яких було 341, всі вони були страчені. Діялося це 330 року.
Цієї пори селяни теребили льон і коноплі, продовжували обмолочувати хліб. "Доки на току ціп, доти на столі хліб". У народі казали: "Акиндин розпалює стодолу, Пегасій сонце гасить” — світловий день стає все коротшим. Якщо на Акиндина небо заплаче, то зима м’якою буде. З цього дня і до 20 листопада відбувається стійке промерзання грунту.

16 ЛИСТОПАДА - КНЯЖНИ ГАННИ

В історичних джерелах вона більш відома під іменем Янки - зменшеного імені від Анни. Народилася близько 1055 р. від шлюбу великого Київського князя Всеволода Ярославича і візантійської царівни роду Мономахів. Її братом був Володимир Мономах. У 1086 р. вона прийняла чернецтво у закладеному для неї монастирі св. Андрія в Києві, який одержав назву Янчиного. Як ігуменя, вона зібрала багато черниць і в цьому ж монастирі організувала першу в Україні дівочу школу, в якій навчали грамоті, гаптуванню та співам. Їздила вона і в Константинополь, де, очевидно, сама обрала митрополита Іоанна на Київську кафедру. Померла в 1113 р.

17 ЛИСТОПАДА - ОСВЯЧЕННЯ СОФІЇ КИЇВСЬКОЇ

Цю всесвітньо відому пам'ятку історії, архітектури та монументального живопису було споруджено за часів Ярослава Мудрого. Приблизно в 1037 р. "Повість минулих літ" повідомляє: "Заклав Ярослав город великий Київ, а біля нього Золоті ворота. Заклав і церкву митрополичу на честь святої Софії, премудрості Божої. Ярослав же цей мав любов до книг і багато переписав їх і зібрав у церкві святої Софії, яку сам сотворив і прикрасив її іконами многоцінними, і золотом, і сріблом, і сосудами церковними". А 17 листопада 1039 р. відбулося урочисте освячення храму, яке провів митрополит Феопемпт. Собор став центром громадсько-політичного життя Київської держави. В ньому відбувалися прийоми іноземних послів, велося літописання, була заснована бібліотека. Біля храму збиралися київські віча. Собор був також усипальницею князів. У 1054 р. в ньому поховано його засновника - великого київського князя Ярослава Володимировича.

18 ЛИСТОПАДА - ГАЛАКТІОНА ТА ЄПІСТИМІІ

За іменами мучеників III ст., чоловіка та його дружини. Галактіон розумівся на граматиці, риториці, астрономії та інших науках. Після одруження він роздав своє майно бідним і з дружиною пішов у гори - він у чоловічий монастир, вона в жіночий. З початком гоніння на християн Галактіона повели на суд. До свого чоловіка приєдналася його дружина. Їх довго мучили, а потім четвертували. Ця повчальна історія була дуже поширена в Україні домонгольської пори. Як доводять літературознавці, численні списки рукописів про життя Галактіона та його дружини ведуть своє походження від грецького роману Ахілла Татія "Левкіппа та Клітофонт".

19 ЛИСТОПАДА - ПАВЛА-ЛЬОДОСТАВА

Від імені патріарха Константинопольського. Він активно виступав проти аріанства - вчення олександрійського священика Арія, яке було засуджене як єресь. Павла вислали до Вірменії, де в 350 р. удавили.
В народі цей день назвали льодоставом, оскільки до цієї пори ріки у деяких місцевостях через холоди можуть вкритися кригою.

20 ЛИСТОПАДА - ФЕДОТА-ЛЬОДОСТАВА

Назва походить від імен святих Федота і Феодоха, страчених у III ст. в числі 33-х мучеників у Мелітині, і мученика Феодота Корчемника, тобто корчмаря, який наклав головою в 303 р.
У народі цей день зветься льодоставом з тієї ж причини, що й день Павла, - покриття рік льодом.

21 ЛИСТОПАДА - МИХАЙЛІВ ДЕНЬ

На честь архистратига Михаїла, головного над ангелами. За біблійним переказом, він є вождем небесних сил із часу вигнання з небес сатани. Він веде непримириму боротьбу з дияволом та всіма силами пітьми. В цей день архистратиг Михаїл збирає на собор усі небесні сили, щоб йти на війну з силами зла. Після чого з 28 листопада кожний рік починається Різдвяний піст, щоб люди духовно очищали свої душі, щоб сили пітьми не ховалися б в них від архангела Михаїла.
На Україні це свято шанували поряд з Покровою, особливо кияни, бо київські князі вважали Михаїла покровителем Києва. Тому на гербі Києва зображено архистратига Михаїла з мечем. За легендами він дарував киянам перемоги над половцями та іншими ворогами.
В давнину Михайлів день завершував сезон осінніх весіль. Тому в народі говорили: "Після Михайла - хоч і за шкандибала".
Дуже шанують Михайла мисливці, бо вважають його своїм опікуном.
Цієї пори інколи настають теплі Михайлівські дні, та коли цієї пори випадає сніг, то кажуть, що Михайло приїхав на білому коні. Про погоду на Михайла говорять: " Якщо на Михайла ніч ясна, то буде зима сніжна та красна".

22 ЛИСТОПАДА - МОТРОНИ ЗИМОВОЇ

За іменем мучениці, яка зазнала катувань за віру в Ісуса Христа в 492 р. Вважається, що з цього дня зима повністю вступає в свої права. Про погоду говорять: "З Мотрони Зимової налітають морози".

23 ЛИСТОПАДА - РОДІОНА-КРИГОЛАМА

Від імені апостола з 70-десяти Іродіона, що був родичем апостола Павла. Він займав єпископську кафедру в Патрасі.
Про погоду цього дня говорять: " Прийшов Родіон - візьме мужика в полон". О цій порі крига ще тонка, і коли по ній їздять, то вона ламається й сани застряють.

24 ЛИСТОПАДА - ФЕДОРА СТУДИТА

На честь визначного церковного діяча Візантії, що народився в 759 році. Він пройшов повний курс світського навчання. Феодор був одним із головних ідеологів іконошанування. Велику популярність принесли йому епіграми та церковні пісні, написані ним. А його статут, яким керувалися ченці відновленого ним Студійського монастиря в Константинополі, був запроваджений у Києво-Печерському монастирі, а згодом і в інших монастирях Східної Європи. Помер Феодор у 826 році.
В народній уяві ім'я цього святого пов'язували з приходом холодів. Тому говорили: "З Федора Студита стає холодно й сердито".

25 ЛИСТОПАДА - ІВАНА МИЛОСТИВОГО

Святий Іоанн був патріархом Олександрійським. Він відзначився благодійністю, за що й одержав ім'я Милостивий. Він є автором декількох богословських робіт. Помер він у 620 році.
В народі за цим днем визначають погоду на найближчий період, тому говорять: " Коли на Йвана випаде сніг чи дощ, то бути розталям аж до Введення (4 грудня Третя Пречиста).

26 ЛИСТОПАДА - ІОАННА ЗОЛОТОУСТОГО

З нагоди кончини Іоанна Золотоустого, видатного діяча православної церкви й проповідника християнської моралі. Народився він у 342 році в Антіохії, в молодості був адвокатом. Блискучі за формою проповіді дали привід назвати його Золотоустом. У своїх численних працях, проповідях і псалмах Іоанн з повагою писав про бідних, працелюбство, селян. В них він виклав своє обурення розкішним життям багатих людей. Він був першим організатором благочинної діяльності церкви, яка підтримувала за свої кошти до семи тисяч чоловік. В цей час столиця Візантії стала центром вищої церковної дипломатії. Невдоволена його проповідями придворна знать та вище духовенство добилися його зміщення з посади й вислання з міста. Помер він у 407 році. Про його життя було написано "Житіє", яке згодом переклали на старослов'янську мову, і яке було популярне в Україні. Як вважають деякі дослідники, цей твір вплинув на Нестора Літописця, тому він написав "Житіє Феодосія Печерського".

27 ЛИСТОПАДА - ПИЛИПІВ ДЕНЬ

Встановлений на честь апостола Филипа, учня Ісуса Христа. Він народився у місті Віфсаїда. В Євангелії розповідається, що він був одружений, мав трьох дочок, лікував недужих. Филип проповідував Євангеліє в Скіфії та Фрігії. За те, що він навернув у християнську віру дружину одного з великих вельмож, його розіп'яли на хресті вниз головою.
Пилипів день - останній перед Різдвяним постом. Тому в цей день готують смачні страви, щоб наїстись досхочу перед постом, та щоб нагодувати душі померлих родичів, домовика. Для цього залишки страв виставляють у сіни, клуню, сарай, двір, щоб худоба водилась. По погоді в цей день передбачають врожай на овес, пшеницю. Якщо в цей день випаде іній, то вродить овес, якщо - дощ, то вродить пшениця. Хмарна та сніжна погода в цей день передбачає мрячний травень, а мороз - холодну зиму.

28 ЛИСТОПАДА - ПОЧАТОК ПИЛИПІВКИ

Це Пилипівський, або Різдвяний, піст, який триває 40 днів до Різдва Христового. А Пилипівським чи Пилипівкою зветься від імені апостола Филипа. За церковними канонами, піст пов'язаний не тільки з обмеженнями в їжі. Цей час необхідний людині для духовного очищення й означає певну зміну в способі життя. В дні посту потрібно утримуватись від поганих вчинків, роздратування, гніву.
Раніше Різдвяний піст жінки використовували для прядіння, а чоловіки намагалися заготовити якомога більше дров і жартували з цього приводу: "Як хочеш лози, то в Пилипівку вози". Пилипівський піст збігається з найкоротшим днем та зимовим сонцестоянням і тому говорять, що в Пилипівку день до обіду.

29 ЛИСТОПАДА - МАТВІЇВ ДЕНЬ

Встановлено на честь апостола Матфея - автора першого канонічного Євангелія. Вважається, що цей твір є найбільш повчальним, оскільки Ісус Христос показаний у ньому передусім як учитель і проповідник. До того ж у ньому згадується багато подій, які відсутні в інших Євангеліях. Матфей був спочатку митарем - збирачем податей, а потім його покликав Ісус до числа 12 своїх найкращих учнів. Після смерті Вчителя Матфей проповідував християнство. Помер, за одними свідченнями, мученицькою смертю, за іншими - звичайною.
На Матвія дуже часто повертається тепло і тому в народі кажуть, що цього дня земля потіє чи пріє.

ЗО ЛИСТОПАДА - ГРИГОРІЯ ЧУДОТВОРЦЯ

Григорій був єпископом Неокесарійським, що жив у III ст. Зазнав переслідувань з боку римського імператора Декія, переконаного противника християнства, який добре розумів, що воно загрожує ідеї рабовласницької держави. Григорію Неокесарійському вдалося уникнути розправи. Помер близько 270 р.
 


автор: Довбня Наталія Андріївна
спеціально для dna.com.ua