Тетянин день

25 січня - Тетянин день, День студентів

Свята Тетяна

 
25 січня вшановується пам’ять мучениці Тетяни. Вона народилася у Римі у знатній родині. Батько її займав високу посаду і водночас був таємним християнином. Дочку виховав у любові до Ісуса Христа та познайомив із Святим Письмом.
 
Коли дівчина досягла повноліття, то вирішила присвятити своє життя Богові. За свою добродійність була поставлена дияконихою. Однак за віру і постраждала. 

А у 222 році у Римі почав царювати шістнадцятирічний імператор Олександр, мати якого, Мамея, була християнкою. Від неї він дізнався про Христа, але продовжував поклонятися і язичницьким римським богам.

Олександр був ще молодий і замість нього управляли інші люди, які ненавиділи християн. Вони примушували їх поклонятися язичницьким богам. Непокірних суворо карали.

Святу Тетяну, коли дізнались, що вона християнка також привели до язичницького храму, щоб вона вклонилася Аполлонові, але вона помолилася своєму Господу.

За переказом, цієї ж миті стався землетрус. Храм був зруйнований. Його уламки придавили язичників та жерців.

Тетяну почали нещадно катувати, але тіло її залишалося невразливим. Сильніше за неї змучилися самі кати, тому що поруч із святою стояли ангели та били мучителів.

Тетяна молилася та просила Господа, щоб він відкрив перед ними світло істини. І це сталося: вони побачили чотирьох ангелів біля Святої, почули голос з неба, звернений до неї. Тоді вони почали благати Тетяну, щоб вона простила їх.

Наступного дня Тетяну знову привели до судді. Він почав переконувати її принести жертву язичницьким богам. Але Тетяна була непохитною. Тоді всі кати почали різати її тіло. Біля неї знову стояли ангели та били тих, хто мучив її.

Ввечері Тетяну кинули до в’язниці, а вранці знайшли здоровою та ще кращою. Християнку почали благати принести жертву богині Діані, і вона зробила вигляд, що погоджується. Потім її привели до храму Діани. Коли ж вона почала молитися, тієї ж миті вогонь небесний спалив палац з ідолами та вбив багатьох язичників.

Тетяну знову почали катувати, а вранці випустили на неї страшного лева, потім Тетяну вкинули у вогонь, але і вогонь не торкнувся її.

Язичники заточили Тетяну до храму Зевса. Два дні вона перебувала там, а на третій прийшли жерці з народом, щоб принести жертву своєму богові. Вони знайшли свого ідола розбитим, а Тетяну побачили здоровою та веселою.

І тоді суддя виніс останній вирок: вбити її мечем. Разом з нею вбили і її батька, бо довідалися, що і він християнин.

Частина нетлінних мощів мучениці Тетяни зберігається у Михайлівському соборі Псковсько-Печерського монастиря.


День студентів


У 1755 році фаворит імператриці Єлизавети Шувалов схвалив проект Московського університету, розроблений Ломоносовим, домігся затвердження документа Сенатом і подав його на підпис Єлизаветі Петрівні.

Він намагався приурочити відкриття навчальної установи (першого в царській Росії) до іменин своєї матінки Тетяни Петрівни. «Дарую тобі університет», - сказав він їй 12 січня (25-го за новим стилем), коли імператриця підписала Указ про його створення - «для підготовки вчених синів держави». Потім це висловлювання стало крилатим.

У 60-70 роки 19 століття Тетянин день перетворюється на неофіційне студентське свято. До того ж, з нього починалися студентські канікули, і саме ця подія студентське братство завжди відзначало весело й гамірно. Святкування «професійного» дня студентів мало традиції і ритуал - влаштовувалися урочисті акти з роздачею нагород і промовами.

Спочатку це свято відзначалось тільки в Москві і відзначалося дуже пишно. За спогадами очевидців, щорічне святкування Тетяниного дня було для Москви справжньою подією. Воно складалося з двох частин: нетривалої офіційної церемонії в будівлі Московського університету і великого народного гуляння, участь в якому брала майже вся столиця.

У 18 - першій половині 19 століття університетським, а тому і студентським, святом стали урочисті акти в ознаменування закінчення навчального року, на них були присутні численні гості, лунали нагороди, виголошувалися промови. У той же час офіційним університетським днем, молебнем, в університетській церкві, було 12 січня. Але його називали не Тетяниним днем, а Днем заснування Московського університету.

Потім був виданий Указ Миколи I, в якому він розпорядився святкувати не День відкриття університету, а підписання акту про його заснування. Так волею монарха з'явилося студентське свято - День студентів.

Незважаючи на те, що історія свята своїм корінням сягає в далеке минуле, традиції збереглися й донині. Студенти як влаштовували широкі гуляння більше ста років тому, так і в 21 столітті вважають за краще відзначати своє свято шумно і весело. До речі, цього дня квартальні навіть надзвичайно нетверезих студентів не чіпали. А якщо і наближалися, то козиряли і довідувалися: «Не має потреби пан студент в допомозі?»

Втім, як відомо, студент ніколи не упустить шанс відпочити від навчання - згідно з народною мудрістю, від нескінченного торжества його відволікає лише «гарячий» сесійний час.

Студентам взагалі пощастило — вони мають аж два власних свята: 17 листопада — Міжнародний день студента і 25 січня — Тетянин день.

Усі, кому близька ця дата, кажуть, що вона пронизана по-весняному радісним настроєм, незважаючи на січневі морози чи відлигу...

У народі кажуть, що у цей день сонце повертає до літа, а зима — до морозів. Якщо день буде сонячним, то рано повернуться птахи, якщо сніг піде, то літо буде дощовим, а якщо вдарять морози — тоді літо буде теплим.


специально для dna.com.ua