ТРАВНИК
 А   Б   В   Г   Д   Е   Ж   З   І    Ї 
 К   Л   М   Н   О   П   Р   С   Т   У 
 Ф   Х   Ц   Ч   Ш   Щ   Ю   Я 

Айстра альпійська

Айстра альпійська АЙСТРА АЛЬПІЙСЬКА
астра альпийская рос.

Aster alpinus
багаторічна трав'яниста рослина родини айстрових (складноцвітих). Наукова назва роду походить від грецького слова, яке в перекладі означає «зірка». Справді, суцвіття айстри нагадує красиву багато променеву зірку. Стебло коротко волосисте, 5—20 см заввишки. Листки цілісні, чергові: прикореневі, при основі — звужені в черешок; стеблові — зменшені, сидячі. Кошик один, дуже рідко їх буває два, 3,5—5 см в діаметрі. Крайові квітки язичкові, фіолетові, серединні — трубчасті, жовті. Плід — сім'янка з чубком із волосків. Цвіте у липні-серпні.

Поширення. Рідкісна рослина з розірваним ареалом (занесена до Червоної книги України). Трапляється тільки у високогір'ї Карпат у кількох пунктах на сухих вапнякових скелях. В Україні зустрічається тільки на вершині гори Близниці хребта Свидовець.

Сировина. Використовують суцвіття і траву.
Рослина неофіційна.

Хімічний склад. Усі частини рослини містять сапоніни. Крім цього, в кореневищах знайдено кумарини, а в траві — флавоноїди.

Використання. В тибетській медицині відвар трави рекомендується при золотусі, екземі, туберкульозних лімфаденітах, кашлі й ломоті в кістках, а відвар суцвіть використовують як відхаркувальний засіб, а також при шлунково-кишкових захворюваннях і деяких хворобах шкіри.

Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник – академік А. М. Гродзінський.


специально для dna.com.ua