ТРАВНИК
 А   Б   В   Г   Д   Е   Ж   З   І    Ї 
 К   Л   М   Н   О   П   Р   С   Т   У 
 Ф   Х   Ц   Ч   Ш   Щ   Ю   Я 

Амі зубна

Амі зубна AMI ЗУБНА,
кела;
амми зубная

Ammi visnaga
дворічна (в культурі — однорічна) трав'яниста рослина родини селерових (зонтичних), до 100 см заввишки. Стебло прямостояче, галузисте, трохи борозенчасте. Листки чергові, піхвові, складні перисті розсічені. Квітки двостатеві, дрібні, білі, 5-пелюсткові, з неприємним запахом, зібрані в складний зонтик. Плід — двосім'янка. Цвіте у червні — липні. Плоди достигають у серпні — вересні.

Поширення. В СНГ у дикому стані трапляється на Закавказзі. Поодинокі місцезнаходження відомі й на Передкавказзі. На Україні, у південних районах,— у культурі.

Заготівля і зберігання. Заготовляють плоди (Fructus Ammi Visnagae) разом з половою у вересні — жовтні. Сушать у сухому, добре провітрюваному приміщен39 ні, розстилаючи їх тонким шаром, часто перегортаючи. Зберігають у мішках, у сухих, добре провітрюваних приміщеннях. Строк придатності — до 3 років.

Хімічний склад. Кількісний і якісний склад діючих речовин Амі зубної залежить значною мірою від умов вирощування. Вся рослина містить похідні фуранохромону (келін, віснагін, келінін, аміол, келінол, віснаміол, віснадин та інші) і флавоноїди. Крім цього, в плодах міститься понад 20 % жирної олії, є й ефірна олія. Основна діюча речовина Амі зубної — келін.

Фармакологічні властивості і використання. Плоди Амі зубної здавна використовують у народній медицині Єгипту і країн Близького Сходу як ефективний засіб при лікуванні нирковокам'яної хвороби.

Фармакологічна активність Амі зубної зумовлена сумою біологічно активних спазмолітичних речовин. Окремі складові, наприклад, віснамін, виявляють і фотосенсибілізуючу та седативну дію.

В СНГ з плодів Амі зубної виготовляють препарати келін та авісан.
Келін призначають при атеросклеротичному кардіосклерозі, хронічній коронарній недостатності, спазмах кишечнику і шлунка, а також при стенокардії та бронхіальній астмі у періоди між приступами. Келін входить до складу препаратів вікаліну, келатрину та келіверину.
Авісан рекомендується при спазмах сечовивідних шляхів, для кращого відходження сечових каменів, при ниркових кольках, а також як засіб, що полегшує катетеризацію сечоводів.

Лікарські форми і застосування. Келін (Khetlinum) випускають у таблетках по 0,02 г. Застосовують ВНУТРІШНЬО по 1—2 таблетки 3 рази на день після їди. Курс лікування — 15—30 днів.
Келін ПРОТИПОКАЗАНИЙ при вираженій недостатності кровообігу.
Авісан (Avisanum) випускають у таблетках по 0,05 г. Приймають всередину по 1—2 таблетки 3—4 рази в день після їди. Курс лікування — 1—3 тижні.

Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник – академік А. М. Гродзінський.


специально для dna.com.ua