ТРАВНИК
 А   Б   В   Г   Д   Е   Ж   З   І    Ї 
 К   Л   М   Н   О   П   Р   С   Т   У 
 Ф   Х   Ц   Ч   Ш   Щ   Ю   Я 

Анакамптис пірамідальний

Анакамптис пірамідальний АНАКАМПТИС ПІРАМІДАЛЬНИЙ,
зозулинець гостроверхий;
анакамптис пирамидальный, ятрышник рос.

Anacamptis pyramidalis
багаторічна трав'яниста рослина родини зозулинцевих (орхідних). Кореневі бульби цілісні, кулясті, кожного року утворюються нові, а старі відмирають. Листки чергові, вузько ланцетні, до верхівки стебла поступово зменшуються в розмірі. Квітконосне стебло (до 40 см заввишки) закінчується густим пірамідальним суцвіттям з дуже зигоморфними двостатевими пурпурово-червоними квітками з тонкою звислою шпоркою 13—14 мм завдовжки. Плід — коробочка. Цвіте у червні — липні.

Поширення. Рідкісна рослина (занесена до Червоної книги України). Трапляється в Криму, Західному Лісостепу, на Розточчі-Опіллі та Прикарпатті.

Заготівля і зберігання. Використовують бульби коренів, які збирають одразу після цвітіння рослини. Заготовляють лише молоді дочірні бульби, старі відкидають. Зібрані бульби добре миють, на 4—5 хв занурюють в окріп, а після цього сушать на відкритому повітрі, під наметом або в сушарці при температурі 50—55 °. Одержана таким чином сировина називається «бульби салеп» (Tubera salep). З 10 кг сирих бульб одержують 1 кг сухих. Зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях. Строк придатності — 6 років. Аптеки салеп не відпускають.

Хімічний склад. Бульби коренів містять слиз (50 %), крохмаль (27 %), декстрин, пентозани, сахарозу тощо.

Анакамптис пірамідальнийФармакологічні властивості і використання. Салеп — добрий обволікаючий і протизапальний засіб. Його призначають при запаленні органів травлення (коліти, гастрити, виразка шлунка), при проносах, дизентерії, отруєнні різними токсичними речовинами, при хронічних і гострих бронхітах.

Лікарські форми і застосування. Слиз (Mucilago Salep): 2 г порошку салепу ошпарюють 200 мл окропу, збовтують 10—15 хвилин і приймають по 1 чайній або десертній ложці 2—3 рази на день. Приготовлений слиз зберігають у холодильнику.

Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник – академік А. М. Гродзінський.


специально для dna.com.ua