ТРАВНИК
 А   Б   В   Г   Д   Е   Ж   З   І    Ї 
 К   Л   М   Н   О   П   Р   С   Т   У 
 Ф   Х   Ц   Ч   Ш   Щ   Ю   Я 

Аніс звичайний

Аніс звичайний АНІС ЗВИЧАЙНИЙ,
ганус;
анис обыкновенный рос.

Anisum vulgare
однорічна трав'яниста опушена рослина родини селерових (зонтичних). Стебло борозенчасте, вгорі розгалужене, 25—60 см заввишки. Ластки троякі: нижні — довгі черешкові, цілісні, округлі ниркоподібні, глибокі пильчасті; серединні — прості, перисті, верхні — тричі перисті розсічені. Квітки 5-пелюсткові, дрібні, білі, в складних зонтиках. Плід — двосім'янка. Цвіте у червні-липні.

Поширення. Походить з Малої Азії. На Україні, переважно в лісостеповій зоні, вирощують як ефіроолійну рослину.

Заготівля і зберігання. Використовують плоди (Fructus Anisi). Коли дозріє половина плодів, рослини скошують, досушують у снопах або валках, обмолочують і очищають від домішок. Зберігають у сухому прохолодному приміщенні. Строк придатності — до 3 років.
Плоди відпускаються аптеками.

Хімічний склад. Плоди Анісу звичайного містять жирну олію, білкові речовини, фурокумарини і близько 6 % ефірної олії, до складу якої входить анетол (80—90 %), метилхавікол (10%), анісовий альдегід, анісовий кетон і анісова кислота.

Фармакологічні властивості і використання. Препарати Анісу звичайного мають відхаркувальні, протизапальні, анти спастичні, сечогінні та бактерицидні властивості. Вони проявляють терапевтичний ефект при запаленнях органів дихання (ларингіти, трахеїти, бронхіти, бронхопневмонії), при бронхіальній астмі, бронхоектатичній хворобі, коклюші у дітей, гангрені легень, хворобах травного тракту (ентерит, ентероколіт, метеоризм).
В акушерстві й гінекології препарати Анісу звичайного призначають при болісних менструаціях, для стимулювання пологової діяльності та секреції молока у матерів годувальниць. Плоди Анісу звичайного входять до складу грудного еліксиру (Elexir pectorale), грудного чаю і шлункового чаю.

Лікарські форми і застосування.
ВНУТРІШНЬО— настій плодів Анісу звичайного (1—2 чайні ложки иа 200 мл окропу) по чверті склянки 3—4 рази на день за 30 хв до їди;
настойку плодів (20 г на 100 мл 40 %-ного спирту або горілки) по 20—30 крапель 2—3 рази на день;
анісову олію (Oleum Anisi) по 1 —5 крапель на грудочку цукру 2— 3 рази на день як відхаркувальний засіб при катарах верхніх дихальних шляхів та бронхоекстазах;
краплі нашатирно-анісові (Liquor ammonii anisatus) по 5—10 крапель на грудочку цукру (дітям по 1 краплі на кожен рік життя) 3—4 рази на день як відхаркувальний засіб;
настойку опійно бензойну (Tinctura Opii benzoiса) по 20—40 крапель (для дітей по 1 краплі на кожен рік життя) на прийом при кашлі та як відхаркувальний засіб.
ЗОВНІШНЬО — мазь (взяті порівну порошок насіння Анісу звичайного, порошок коріння чемериці білої змішують зі свинячим смальцем у співвідношенні 1:2} як засіб проти гнид і вошей (використовувати мазь треба з великою обережністю, бо біла чемериця — дуже отруйна рослина).


Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник – академік А. М. Гродзінський.


специально для dna.com.ua