ТРАВНИК
 А   Б   В   Г   Д   Е   Ж   З   І    Ї 
 К   Л   М   Н   О   П   Р   С   Т   У 
 Ф   Х   Ц   Ч   Ш   Щ   Ю   Я 

Арум плямистий

Арум плямистий АРУМ ПЛЯМИСТИЙ
аронник пятнистый рос.

Arum maculatum —
багаторічна трав'яниста однодомна рослина родини ароїдних. Корені бульбовидні, потовщені. Листки прикореневі, довгі черешкові, серцевидні, з цілими краями, темними плямами. Квітконосне стебло (30—40 см заввишки) закінчується початком з дрібними одностатевими квітками: жіночі квітки розміщені при його основі, чоловічі — над ними. Початок обгорнутий при основі великим коричневим або жовтим покривалом. Плід — червона ягода. Цвіте у травні.

Поширення. Росте по букових лісах у західних районах України.

Заготівля і зберігання. Використовують свіжі або висушені бульбоподібні потовщені корені (Radix Ari maculati). Заготовляють восени або навесні до розвитку листя. Очищені корені звільняють від кори, розрізають і сушать на відкритому повітрі або в сушарці при температурі 40°. З 8 кг сирих коренів одержують 1 кг сухих. Зберігають у сухих провітрюваних приміщеннях. Свіжі бульби (корені) зберігають у підвальному приміщенні в ящиках з вологим піском.
Рослина неофіційна.

Хімічний склад. До складу бульб входять крохмаль (70%), сапоніни, аронін (0,10%) тощо.

Арум плямистий Фармакологічні властивості і використання. В народній медицині Арум плямистий використовують як болетамуючий, протизапальний та відхаркувальний засіб.

Настій бульб приймають всередину при ревматизмі, невралгіях, катаральних станах верхніх дихальних шляхів, хронічних бронхітах, бронхіальній астмі, гастритах з підвищеною кислотністю шлункового соку, захворюваннях печінки, при наявності каменів і піску в нирках і сечовому міхурі та при геморої.

В першій половині вагітності настій Аруму плямистого вживають як проти блювотний засіб.

Зовнішньо використовують настойку бульб при ревматизмі, подагрі та геморої.

Лікарські форми і застосування.
ВНУТРІШНЬО — настій бульб (1 чайну ложку подрібнених свіжих або сухих бульб на 1 склянку холодної води, настоюють 8 годин, проціджують і випивають за день за 3—4 рази); відвар бульб (у співвідношенні 2,5: : 100,0) по 10—15 крапель тричі на день.
ЗОВНІШНЬО — настойку подрібнених бульб (10 г на 100 г горілки).

У свіжому вигляді всі частини рослини дуже отруйні!

Висушена або зварена рослина не отруйна.


Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник – академік А. М. Гродзінський.


специально для dna.com.ua