ТРАВНИК
 А   Б   В   Г   Д   Е   Ж   З   І    Ї 
 К   Л   М   Н   О   П   Р   С   Т   У 
 Ф   Х   Ц   Ч   Ш   Щ   Ю   Я 

Безсмертки однорічні

Безсмертки однорічні БЕЗМЕРТКИ ОДНОРІЧНІ
сухоцвет однолетний

Xeranthemum annuum -
Однорічна трав'яниста притиснута сіра повстиста рослина родини айстрових (складноцвітих). Стебло прямостояче, розгалужене, 20— 70 см заввишки. Листки чергові, вузьколанцетні, цілісні. Квітка в одиничних кошиках на верхівках стебел та гілок. Крайові квітки маточкові, безплідні; серединні — трубчасті, двостатеві, плідні. Плід — сім'янка з зубчиком з 5 плівок. Цвіте у червні — вересні.

Поширення. Росте на полях, біля доріг, на схилах і відслоненнях у Степу і в Криму, зрідка — на півдні Лісостепу.

Заготівля і зберігання. Використовують траву, яку збирають під час цвітіння рослини. Сушать під наметом або на горищі з доброю вентиляцією. Строк придатності — 3 роки. Аптеками сировина не відпускається.

Хімічний склад. Безсмертки однорічні слабо вивчено. Відомо, що рослина містить флавони.

Фармакологічні властивості і використання. Безсмертки однорічні використовують у народній медицині. Вони мають жовчогінні, кровоспинні та седативні властивості, сприяють підвищенню секреції шлунка.

Безсмертки однорічні використовували при серцевих, шлункових і нервових захворюваннях, при холециститі, зубному болі, маткових кровотечах, болісних менструаціях.

Безсмертки однорічні використовують як окремо, так і в поєднанні з іншими лікарськими рослинами.

Лікарські форми і застосування.
Внутрішньо — з суміші трави звіробою звичайного, деревію звичайного, золототисячника, Безсмертки однорічні, подорожника великого з корінням по 20 г кожного і трави хвоща польового 10—25 г готують як настій (3 столові ложки суміші на 1 л окропу, настоюють 30 хв.) і п'ють по півсклянки тричі на день при виразковій хворобі шлунка;
- настій квіток Безсмертків однорічних (10—20 г квіток на 2 склянки окропу) по третині склянки тричі на день при маткових і інших кровотечах;
- настій (15 г трави Безсмертків однорічних і 10 г хвоща польового на 1 л окропу, настоюють 30хв) по 50 г тричі на день при болісних менструаціях.


Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник – академік А. М. Гродзінський.


специально для dna.com.ua