ТРАВНИК
 А   Б   В   Г   Д   Е   Ж   З   І    Ї 
 К   Л   М   Н   О   П   Р   С   Т   У 
 Ф   Х   Ц   Ч   Ш   Щ   Ю   Я 

Гірчак шорсткий

Гірчак шорсткий ГІРЧАК ШОРСТКИЙ,
геморойна трава;
горец шероховатый

Polygonum scabrum —
однорічна трав'яниста темно-зелена рослина родини гречкових. Стебла 30—60 см заввишки, прямі, підведені або лежачі, розгалужені. Листки яйцевидні ланцетні або видовжені ланцетні, короткі черешкові, часто тупуваті, зісподу — з крапчастими залозками, зверху — з чорною плямою у вигляді півмісяця. Піхви листків часто трохи залозисті, по краю — з дрібними війками. Квітки двостатеві, правильні, на помітних квітконіжках, зібрані в колосовидні суцвіття; оцвітина зеленаво-біла, зверху вкрита залозками. Квітконоси густо вкриті жовтуватими залозками. Плід — горішок. Цвіте у червні — жовтні.

Поширення. Росте на луках, як бур'ян на полях і на городах переважно в лісових районах України.

Заготівля і зберігання. Використовують траву, зібрану під час цвітіння рослини. Сушать під наметом, на горищі або в приміщенні, яке добре провітрюється. Зберігають у сухому місці.
Рослина неофіційна.

Хімічний склад. Трава містить дубильні речовини (6%), оксиметилантрахінон, галову кислоту, листки — аскорбінову кислоту (до 260 мг%).

Фармакологічні властивості і використання. Експериментально доведено, що рослина виявляє антибактеріальну активність по відношенню до дизентерійної палички Флекснера.

В деяких зарубіжних країнах Гірчак шорсткий використовують у науковій медицині як кровоспинний і послаблюючий засіб при геморої.

У вітчизняній народній медицині Гірчак шорсткий використовують нарівні з гірчаком почечуйним.


Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник – академік А. М. Гродзінський.


специально для dna.com.ua