ТРАВНИК
 А   Б   В   Г   Д   Е   Ж   З   І    Ї 
 К   Л   М   Н   О   П   Р   С   Т   У 
 Ф   Х   Ц   Ч   Ш   Щ   Ю   Я 

Горлянка повзуча

Горлянка повзуча ГОРЛЯНКА ПОВЗУЧА,
дівоча краса;
живучка ползучая

Ajuga reptans —
багаторічна трав'яниста рослина родини губоцвітих. Має повзуче кореневище і облистнені повзучі пагона. Стебло 10—35 см заввишки, прямостояче, одиничне, нерозгалужене, розсіяне волосисте лише по двох протилежних гранях, поперемінно від меживузля до меживузля. Прикореневі листки черешкові, обернені яйцевидні або овальні; стеблові — сидячі, зарубчасті. Квітки неправильні, голубі, рідко рожеві або білі, зібрані в кільця, що утворюють верхівкове волотисте суцвіття. Плід — горішок. Цвіте у травні — червні.

Поширення. Росте в лісових районах, у Лісостепу в мішаних і листяних лісах, на луках, галявинах, вирубках, серед чагарників.

Сировина. Використовують траву (Herba Ajugae) зібрану під час цвітіння рослини.
Рослина неофіційна.

Хімічний склад. Трава містить дубильні речовини, сліди алкалоїдів і леткої олії.

Фармакологічні властивості і використання. Рослина має кровоспинні, потогінні, протизапальні й антисептичні властивості.

Настій трави вживають при простуді, ревматизмі, туберкульозі легень, захворюваннях шлунка (зокрема, при виразковій хворобі), проносах, жовчнокам'яній хворобі, при запаленні придатків матки, а також як протималярійний засіб і як засіб, що поліпшує обмін речовин.

Зовнішньо настій трави Горлянки повзучої використовують при опіках, виразках, ранах, захворюваннях ротової порожнини, при ангіні та для миття голови при випаданні волосся.

Як зовнішній засіб використовують і свіже подрібнене листя або сік рослини.

Горлянка повзуча - добра медоносна і декоративна рослина.

Лікарські форми і застосування.
ВНУТРІШНЬО—настій трави (2 столові ложки сировини на 200 мл окропу, настоюють 2 години) приймають по 1 столовій ложці 3—4 рази на день.

ЗОВНІШНЬО — настій трави (5 столових ложок трави на 1 л окропу, настоюють 4 години).


Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник – академік А. М. Гродзінський.


специально для dna.com.ua