ТРАВНИК
 А   Б   В   Г   Д   Е   Ж   З   І    Ї 
 К   Л   М   Н   О   П   Р   С   Т   У 
 Ф   Х   Ц   Ч   Ш   Щ   Ю   Я 

Горобейник лікарський

Горобейник лікарський ГОРОБЕЙНИК ЛІКАРСЬКИЙ
воробейник лекарственный

Lithospermum officinale —
багаторічна трав'яниста шерстистоопушена рослина родини шорстколистих. Стебло прямостояче, 30—60 см заввишки, розгалужене. Листки чергові, прості, цілокраї, вузьколанцетні, без прилистків. Квітки двостатеві, правильні, в улистнених завійках,віночок 4—6 мм завдовжки, жовтаво-білий. Плід — горішок. Цвіте у травні — червні.

Поширення. Росте по всій території України на сухих відкритих місцях, на узліссях, по чагарниках і як бур'ян на полях, біля доріг.

Заготівля і зберігання. Використовують траву (Herba Lithospermi officinalis), зібрану під час цвітіння рослини. Зрізують верхівки рослини до 30 см завдовжки. Сушать під наметом або в приміщенні з доброю вентиляцією. Сухої сировини виходить 20%. Зберігають у сухому місці. Рослина неофіцинальна.

Хімічний склад. Трава містить алкалоїди (до 0,1%), дубильні речовини (до 7%), органічні кислоти (лимонна, яблучна, малеїнова, янтарна, фумарова) й аскорбінову кислоту.

Фармакологічні властивості і використання. Експериментально з'ясовано, що екстракти трави Горобейнику лікарського мають контрацептивні властивості. Існує думка, що рослина здатна знижувати функцію щитовидної залози.

В народній медицині Горобейник лікарський вважається антисептичним, протизапальним, жовчогінним і тонізуючим засобом. Рослину використовували при загальній слабості, судомі, жовтяниці, кров'яних і простудних проносах, при надмірних і болісних менструаціях, як знеболюючий засіб при головних і шлункових болях, для знеболювання перейм при пологах.

Настій трави з насінням вживали при хронічних запорах і нирковокам'яній хворобі.

Як зовнішній засіб рослину використовували при стоматиті, молочниці, для усунення поганого запаху з рота і для загоєння ран.

У вигляді припарок Горобейник лікарський використовували при грижі, пухлинах і артритах, прикладали до забитих місць.

Лікарські форми і застосування.
ВНУТРІШНЬО — настій трави (1 столова ложка сухої трави на 200 мл окропу, настоюють 2 години) приймають по 1—2 столові ложки 3—4 рази на день;
- настойку трави (2 столові ложки свіжої трави на 200 мл горілки, настоюють 7 діб) приймають по 20 крапель з водою 3—4 рази на день.


Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник – академік А. М. Гродзінський.


специально для dna.com.ua