ТРАВНИК
 А   Б   В   Г   Д   Е   Ж   З   І    Ї 
 К   Л   М   Н   О   П   Р   С   Т   У 
 Ф   Х   Ц   Ч   Ш   Щ   Ю   Я 

Гравілат міський

Гравілат міський ГРАВІЛАТ МІСЬКИЙ
гравилат городской

Geum —
багаторічна трав'яниста рослина родини трояндових. Має багатоголове червонуватого кольору кореневище, яке за смаком і запахом схоже на гвоздику. Стебло прямостояче, м'яковолосисте, 40—60 см заввишки. Прикореневі листки ліровидноперисті, стеблові — трійчасті або трироздільні. Квітки двостатеві, правильні, 5-пелюсткові, яскраво-жовті, в щитковидних суцвіттях. Плід — збірний з горішковидних сім'янок. Цвіте у червні — серпні.

Поширення. Росте по всій території України на засмічених місцях, у світлих лісах, по чагарниках.

Заготівля і зберігання. Використовують траву (Herba Gei urbani) і кореневища з коренями (Radix Gei urbani). Траву заготовляють під час цвітіння рослини, зрізуючи верхівки рослин завдовжки 30 см. У перший день зрізану сировину пров'ялюють на сонці, а потім досушують під наметом, на горищі або в приміщенні, яке добре провітрюється. Корені копають восени, коли достигнуть плоди. Викопані корені миють і сушать на сонці, а при поганій погоді — в протоплених приміщеннях. Сухої трави виходить 22%, коріння — 25%. Зберігають готову сировину в сухих приміщеннях.
Рослина неофіційна.

Хімічний склад. Усі частини рослини містять дубильні речовини, ефірну олію і смоли. Крім того, в коренях виявлено глікозид геїн, а в траві — гіркі речовини, слиз та інші сполуки.

Фармакологічні властивості і використання. Галенові препарати Гравілату міського мають протизапальні, відхаркувальні, протиблювотні, жовчогінні, знеболюючі, седативні, кровоспинні і ранозагоювальні властивості.

Раніше в науковій медицині сухі кореневища з корінням під назвою «гвоздичний корінь» використовували як в'яжучий і закріплюючий засіб при шлунково-кишкових розладах. Тепер Гравілат міський використовують лише в народній медицині.

Препарати кореневища з корінням рекомендують при катарі шлунковокишкового тракту (особливо при такому, який супроводиться температурою), при порушенні травлення, метеоризмі, простих і кривавих проносах, дизентерії, кишкових коліках, блюванні, при захворюваннях печінки і жовчного міхура, при кашлі з інтенсивним виділенням мокротиння, астмі та як засіб, що зменшує потовиділення при нічному потінні, поліпшує загальний стан організму при знесиленні і заспокоює.

Використовують рослину і як кровоспинний засіб (при кровохарканні, маткових, гемороїдальних та інших кровотечах).

Як зовнішній засіб відвар коріння використовують для полоскання рота при ангіні, стоматиті й гінгівіті, для ванн при рахіті й скрофульозі та при білях у жінок.

Препарати трави дають дещо слабший терапевтичний ефект і використовуються в основному при проносах, дизентерії, гарячці та як заспокійливий засіб.

До лікувальнопрофілактичного раціону корисно включати салати з молодого листя Гравілату міського.

Лікарські форми і застосування.
ВНУТРІШНЬО — настій трави (1 чайна ложка сировини на 200 мл окропу, настоюють 10 хв) п'ють по 1—2 склянки на день ковтками;
- відвар коріння (1 чайна ложка на 200 мл окропу, варять 10 хв) п'ють по 1—2 склянки на день ковтками;
- порошок коріння приймають по 1 г 3—4 рази на день з медом як відхаркувальний засіб;
- рідкий екстракт коріння (20—40 г подрібненої сировини на 300 мл окропу, варять до половинної кількості попереднього об'єму рідини) приймають по 1 столовій ложці через 1/2— 1 годину при маткових кровотечах;
- настойку коріння (1:10) приймають по 1 столовій ложці 3 рази на день при кислих катарах шлунка, що супроводяться печією.

ЗОВНІШНЬО — олію (1 частину коріння настоюють 14 днів на 2 частинах олії) застосовують для змазування ясен, які кровоточать;
- відвар коріння для полоскань і ванн.

Салат з молодого листя - молоде листя Гравілату міського і зелену цибулю подрібнюють, зверху кладуть кусочки яйця, солять і поливають сметаною (на 50 г листя Гравілату міського беруть 50 г зеленої цибулі, 1/2 яйця, 20 г сметани та сіль).


Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник – академік А. М. Гродзінський.


специально для dna.com.ua