ТРАВНИК
 А   Б   В   Г   Д   Е   Ж   З   І    Ї 
 К   Л   М   Н   О   П   Р   С   Т   У 
 Ф   Х   Ц   Ч   Ш   Щ   Ю   Я 

Держидерево звичайне

Держидерево звичайне ДЕРЖИДЕРЕВО ЗВИЧАЙНЕ
держидерево обыкновенное

Paliurus spina-christi —
густий колючий з кутасто-звивистими гілками кущ родини жостерових, 100—250 см заввишки. Листки прості, цілісні, чергові, 2—4 см завдовжки, обернені яйцевидні, нерівнобокі, з трьома жилками; прилистки видозмінені в колючки, одна з яких прямостояча, а друга — вигнута назад. Квітки двостатеві, 5-пелюсткові, жовтувато-зеленуваті, 3—4 мм у діаметрі, зібрані в невеликі зонтиковидні суцвіття. Плід сухий, нерозкривний, оточений крилом, 1,3— 2,8 см у діаметрі, яскраво-жовтий або червоно-коричневий. Цвіте у травні — червні.

Поширення. Держидерево звичайне трапляється на сухих схилах у Гірському й Південному Криму. Розводять як декоративний кущ, використовують у живоплотах.

Заготівля і зберігання. Для виготовлення ліків використовують стиглі плоди. їх сушать під накриттям на вільному повітрі або в приміщенні, яке добре провітрюється. Сухої сировини виходить 50%. Зберігають у сухому місці.
Рослина неофіційна.

Хімічний склад. Плоди держидерева звичайного містять рамноглікозиди й дубильні речовини. У листі є аскорбінова кислота (до 176 мг%).

Держидерево звичайне Фармакологічні властивості і використання. В народній медицині плоди держидерева використовують як відхаркувальний, в'яжучий та дезинфікуючий засіб.

Відвар плодів вживають при кашлі, бронхіальній астмі, гіпертонічній хворобі, діареї й дизентерії та як «кровоочисний» засіб при екземах.

Лікарські форми і застосування.
ВНУТРІШНЬО — відвар плодів (1 столова ложка сировини на 500 мл окропу, варять 10 хвилин) приймають по півсклянки 4 рази на день до їди;

- 2 столові ложки суміші плодів держидерева звичайного (50 г), насіння льону звичайного (30 г), квіток липи серцелистої та первоцвіту весняного (по 20 г), листя подорожника великого, шавлії лікарської, листовика сколопендрового (по 30 г), трави ефедри двоколосої і калачиків лісових (по 30 г) заливають 500 мл окропу, настоюють 2 години і п'ють, підсолоджуючи медом, по півсклянки 4 рази на день до іди при гострому бронхіті.

Вживаючи препарати держидерева, треба остерігатися передозування. Високі дози викликають подразнення травного каналу й нирок.


Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник – академік А. М. Гродзінський.


специально для dna.com.ua