ТРАВНИК
 А   Б   В   Г   Д   Е   Ж   З   І    Ї 
 К   Л   М   Н   О   П   Р   С   Т   У 
 Ф   Х   Ц   Ч   Ш   Щ   Ю   Я 

Китятки великі

Китятки великі КИТЯТКИ ВЕЛИКІ
истод большой

Polygala major -
Багаторічна трав'яниста рослина родини китяткових. Стебла численні, прості, підведені, густо облистнені, 40—50 см заввишки. Листки чергові, цілокраї, обернено яйцевидні до ланцетних або лінійних; нижні листки не зібрані в розетку, вони менші або такі самі, як верхні листки. Квітки двостатеві, неправильні, зібрані в багатоквіткові (до 30—50 квіток) верхівкові китиці; віночок рожевий, синій до фіолетового або білий, 14—15 мм завдовжки. Плід — сплюснута з боків двогнізда коробочка. Цвіте у травні — липні.

Поширення. Китятки великі трапляються в Криму на вапняках.

Сировина. Для виготовлення ліків використовують усю рослину (Herba Polygalae, синонім — Herba major). Збирають її на початку цвітіння разом з корінням. Сушать сировину на вільному повітрі (у затінку чи на сонці) або в приміщенні, яке добре провітрюється.
Рослина неофіційна.

Хімічний склад. Рослина містить сапонінові речовини (сенегін, полігалову кислоту), глікозид гаультерин, таніни, жирну та ефірну олії.

Фармакологічні властивості та використання. Китятки великі використовують як ефективний відхаркувальний засіб при гострих і хронічних захворюваннях легень і верхніх дихальних шляхів (ларингіт, бронхіт, бронхіальна астма, туберкульоз, емфізема та запалення легень).

Крім того, рослину використовують при відсутності апетиту, катарі шлунково-кишкового тракту, проносах з виділенням слизу і як засіб, що сприяє збільшенню кількості молока у жінок-годувальниць.

Як зовнішній засіб китятки використовують для лікування наривів та екземи.

Лікарські форми і застосування.
Внутрішньо — настій (1 чайна ложка сировини на 400 мл окропу, настояти 2 години, процідити) приймати по півсклянки 4 рази на день до їди.

Зовнішньо — одержану після проціджування настою кашкоподібну масу використовують для припарок.

Препарати китяток великих не токсичні, без побічної дії.


Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник – академік А. М. Гродзінський.


специально для dna.com.ua