ТРАВНИК
 А   Б   В   Г   Д   Е   Ж   З   І    Ї 
 К   Л   М   Н   О   П   Р   С   Т   У 
 Ф   Х   Ц   Ч   Ш   Щ   Ю   Я 

Ломиніс прямий

Ломиніс прямий ЛОМИНІС ПРЯМИЙ
ломонос прямой

Clematis recta, синонім — С. lathyrifolia —
багаторічна трав'яниста рослина родини жовтецевих. Стебло пряме, розгалужене, ребристе, опушене, 80-150 см заввишки. Листки супротивні, непарно перисті, з 2-4 парами великих (до 9 см завдовжки), яйцевидних або ланцетоподібних з цілими краями листочків. Квітки правильні, двостатеві, зібрані у верхівкові волотеподібні суцвіття, оцвітина проста, з 4-8 пелюсткоподібних білих, рідше — жовтуватих опадаючих листочків 8-12 мм завдовжки. Плід — з численних сім'янок. Цвіте у травні — червні.

Поширення. Рослина трапляється в соснових і мішаних лісах, на узліссях, по чагарниках у лісових і лісостепових районах, рідше — на півдні.

Сировина. Для виготовлення ліків використовують траву або листя ломиносу прямого, зібране під час цвітіння рослини.
Рослина неофіційна.

Ломиніс прямий Хімічний склад. Трава ломиносу прямого містить алкалоїди, сапоніни, анемонін, клематитол, близько 0,08% ефірної олії (в квітках).

Фармакологічні властивості та використання. Фармакологічні властивості й показання для призначення ломиносу прямого збігаються з показаннями для ломиносу лозяного.

Слід однак зазначити, що деякі автори рекомендують використовувати ломиніс лозяний тільки місцево, мотивуючи це тим, що рослина дуже отруйна. Такої думки дотримується, наприклад, болгарський фітотерапевт П. К. Чуролинов.

Лікарські форми та застосування.
ВНУТРІШНЬО — настій трави (1 чайна ложка сировини на 500 мл окропу, настоюють 1 годину, охолоджують, проціджують) приймають по чверті склянки тричі на день.

ЗОВНІШНЬО — настій трави (готують, як у попередньому прописі) або настій листя на олії (потовчене листя змішують з олією і настоюють 8 годин) застосовують для змащувань уражених ділянок тіла;

- порошок із сухого листя застосовують для лікування екзем, лишаїв, корости й інших захворювань шкіри.


Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник – академік А. М. Гродзінський.


специально для dna.com.ua