ТРАВНИК
 А   Б   В   Г   Д   Е   Ж   З   І    Ї 
 К   Л   М   Н   О   П   Р   С   Т   У 
 Ф   Х   Ц   Ч   Ш   Щ   Ю   Я 

Льон проносний

Льон проносний ЛЬОН ПРОНОСНИЙ
лён слабительный

Linum catharticum —
одно- або дворічна трав'яниста рослина родини льонових. Стебла прості або вилчасто розгалужені, тонкі, густо облистнені, 5-30 см заввишки. Листки супротивні (лише верхні — часом чергові) цілісні, сидячі, з однією жилкою; нижні — обернено яйцевидні, тупуваті; верхні — видовжено ланцетні, по краю шорсткі. Квітки дрібні, правильні, двостатеві, 5-пелюсткові, зібрані по 15-60 на верхівках стебла у волотисті суцвіття; пелюстки 4-5 мм завдовжки, білі, з жовтавим нігтиком, довші за чашечку. Плід — 10-гнізда куляста коробочка. Цвіте у травні — серпні.

Поширення. Льон проносний росте майже по всій території України (крім Степу) на вологих луках, серед чагарників, у світлих лісах, іноді як бур'ян на полях.

Сировина. Для лікарських потреб використовують траву (Herba Lini cathartici), зібрану під час цвітіння рослин. Сушать траву в затінку на відкритому повітрі або в приміщенні з доброю вентиляцією.
Рослина неофіційна.

Хімічний склад. Трава льону проносного містить гірку речовину лінін (0,5%), глікозид лінамарин, смолисті речовини (2%) та ефірну олію (0,15%).

Фармакологічні властивості та використання. У народній медицині льон проносний відомий своїми проносними і сечогінними властивостями. Зважаючи на це, настій трави використовують при запорах, водянці, нирковокам'яній хворобі.

Слід пам'ятати, що тривале, а особливо надмірне вживання препаратів цієї рослини може спричинити отруєння.

Лікарські форми та застосування.
ВНУТРІШНЬО — настій трави (2 чайні ложки сировини на 400 мл окропу) п'ють по 2 склянки на день ковтками;

- порошок трави приймають по 2 г на день за 2—3 рази.


Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник – академік А. М. Гродзінський.


специально для dna.com.ua