ТРАВНИК
 А   Б   В   Г   Д   Е   Ж   З   І    Ї 
 К   Л   М   Н   О   П   Р   С   Т   У 
 Ф   Х   Ц   Ч   Ш   Щ   Ю   Я 

Остудник багатошлюбний

Остудник багатошлюбний ОСТУДНИК БАГАТОШЛЮБНИЙ
грижниця багатошлюбна;
грыжник многобрачный

Herniaria polygama -
Однорічна розпростерта зелена рослина родини гвоздикових. Стебла розгалужені, лежачі або висхідні, густо коротко опушені, 5-25 см завдовжки. Листки дрібні, цілісні, супротивні, овальні або довгасто еліптичні, до основи клиновидно звужені в короткий черешок, по краю щетинисто-війчасті, з білими плівчастими ланцетними прилистками. Квітки дрібні, двостатеві й одностатеві, з зеленою чашечкою і нитковидними пелюстками, зібрані в щільні пазушні клубочки; чашолистків і тичинок по 4. Плід — сухо плівчастий кулястий однонасінний горішок. Цвіте у червні — вересні.

Поширення. Остудник багатошлюбний росте по всій території України (на Поліссі рідко) на відкритих, переважно піщаних місцях, кам'янистих відслоненнях і як бур'ян на полях і дорогах.

Заготівля та зберігання. Для виготовлення ліків використовують траву (Herba Herniariae), яку збирають під час цвітіння рослини. Зібрану траву швидко сушать у затінку на свіжому повітрі або в приміщенні, яке добре провітрюється, розкладаючи її на тканині або папері шаром завтовшки 3-4 см і часто перемішуючи. Сухої сировини виходить 23-25%. Зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях. Строк придатності — 2 роки.

Остудник багатошлюбний Хімічний склад потребує дальшого вивчення. Відомо, що трава містить кумарини (умбеліферон, герніарин і скополетин).

Фармакологічні властивості та використання. Остудник багатошлюбний має сечогінні, в'яжучі, спазмолітичні й антибактеріальні властивості, виявляє слабку жовчогінну дію, нормалізує порушений мінеральний обмін в організмі.

Препарати рослини використовуються при серцевій недостатності, пов'язаній з декомпенсацією серцевої діяльності, гострому й хронічному катарі сечового міхура, пієліті, мимовільному сечовипусканні, нирковокам'яній хворобі, пієлонефриті, стійкій альбумінурії, ревматизмі, подагрі, артриті, гонорейних запаленнях сечовивідних шляхів, жовтяниці, катару дихальних шляхів і болях у м'язах після важкої фізичної праці.

Зовнішньо настій трави використовують при діатезі й хворобах шкіри та для гоєння ран.

Побічного впливу препаратів остудника багатошлюбного на організм хворих не виявлено.

Лікарські форми та застосування.
Внутрішньо — настій трави (20 г сировини на 200 мл окропу) приймають по 1 столовій ложці 3-4 рази на день;

- свіжий сік рослини приймають по 2 столові ложки 3-4 рази на день;

- 3 столові ложки суміші трави остудника багатошлюбного, листя мучниці звичайної, плодів ялівцю звичайного (по 50 г) і коріння марени красильної (200 г) варять в 1л води 15 хвилин, проціджують і п'ють по півсклянки до їди і після їди тричі на день при нирковокам'яній хворобі;

- 1 столову ложку з верхом суміші трави остудника багатошлюбного, плодів петрушки городньої (по 20 г) і листя мучниці звичайної (60 г) настоюють на склянці холодної води протягом 6 годин, кип'ятять 15 хвилин і випивають за день рівними порціями при циститі та бактеріурії (збір ефективний при лужній сечі).


Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник – академік А. М. Гродзінський.


специально для dna.com.ua