ТРАВНИК
 А   Б   В   Г   Д   Е   Ж   З   І    Ї 
 К   Л   М   Н   О   П   Р   С   Т   У 
 Ф   Х   Ц   Ч   Ш   Щ   Ю   Я 

Первоцвіт безстеблий

Первоцвіт безстеблий
ПЕРВОЦВІТ БЕЗСТЕБЛИЙ
первоцвет обыкновенный

Primula vulgaris, синонім — P. acaulis —
багаторічна трав'яниста рослина родини первоцвітних заввишки 5-15 см. Має коротке кореневище з великою кількістю бурих товстуватих шнуроподібних коренів. Квіткова стрілка не розвинена. Листки зібрані приземною розеткою, видовжені обернено яйцеподібні, довгасті або яйцевидні, неправильні тупо зубчасті або рубчасті, до основи звужені в короткий черешок, з нижнього боку тільки по жилках, іноді по всій поверхні, шершаві. Квітки двостатеві, правильні, численні, на квітконіжках виходять прямо з кореневища і трохи більші за листки; чашечка трубчаста, гранчаста, віночок лійкуватий, світло-жовтий з оранжевими плямами в зіві, з широким п'ятилопатевим відгином, частки якого двічі розділені. Плід — яйцеподібна коробочка, коротша за чашечку. Цвіте у березні — квітні.


Поширення. Первоцвіт безстеблий зустрічається в Гірському Криму, зрідка в Карпатах і дуже рідко на Поліссі та лісових галявинах.

Заготівля та зберігання. Див. статтю Первоцвіт весняний.
Рослина неофіційна.

Хімічний склад. Первоцвіт безстеблий має близький до первоцвіту весняного хімічний склад, але відрізняється дещо іншим вмістом і співвідношенням компонентів, що його складають.

Фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Первоцвіт весняний.


Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник – академік А. М. Гродзінський.


специально для dna.com.ua