ТРАВНИК
 А   Б   В   Г   Д   Е   Ж   З   І    Ї 
 К   Л   М   Н   О   П   Р   С   Т   У 
 Ф   Х   Ц   Ч   Ш   Щ   Ю   Я 

Плакун верболистий

ПЛАКУН ВЕРБОЛИСТИЙ
дербенник иволистный

Lythrum salicaria —
багаторічна кореневищна трав'яниста жорстко волосиста або майже повстиста рослина родини плакунових. Стебло прямостояче, чотиригранне, просте або вгорі розгалужене, 25-200 см заввишки. Листки сидячі, ланцетні або видовжено еліптичні, з цілими краями, серцеподібною основою; нижні - супротивні або в кільцях по 3-4, верхні — чергові. Квітки правильні, двостатеві, по 1-2 у пазухах складають верхівкове китицеподібне волотеподібне суцвіття; віночок вільно пелюстковий, з шістьма малиновими пелюстками. Плід — видовжено овальна коробочка. Цвіте з червня по вересень.

Поширення. Плакун верболистий росте по всій території України в листяних лісах, вільшняках, на болотах, по берегах водойм.

Сировина. Для медичних потреб використовують траву плакуна (Herba Salicariae). Заготовляють її в період цвітіння рослини, зрізаючи верхівки стебел з квітками, і сушать на вільному повітрі в затінку.
Рослина неофіційна.

Хімічний склад. Трава рослини містить дубильні речовини, глікозид салікарин, смолу, слиз, пектин і незначну кількість ефірної олії. У квітках є флавони.

Фармакологічні властивості та використання. Плакун верболистий має в'яжучі, протизапальні та кровоспинні властивості, прискорює гоєння ран.

Настій трави дають усередину при проносах, дизентерії, хронічному катарі шлунку і кишечнику, кровотечах та простудних захворюваннях і гарячкових станах.

У народній медицині Азербайджану настій трави плакуна рекомендують при нервових хворобах.

Вважають, що рослина має й загально зміцнюючі та тонізуючі властивості.

Зовнішньо як кровоспинний і ранозагоюючий засіб використовують настій трави (обмивання) і свіже подрібнене листя (припарки).

Лікарські форми та застосування.
ВНУТРІШНЬО — настій трави (2-3 повні з горою столові ложки сировини на 500 мл окропу) п'ють по третині склянки 3-4 рази на день до їди.


Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник – академік А. М. Гродзінський.


специально для dna.com.ua