ТРАВНИК
 А   Б   В   Г   Д   Е   Ж   З   І    Ї 
 К   Л   М   Н   О   П   Р   С   Т   У 
 Ф   Х   Ц   Ч   Ш   Щ   Ю   Я 

Плетуха звичайна

ПЛЕТУХА ЗВИЧАЙНА
повой заборный

Calystegia sepium, синонім — Convolvulus sepium —
багаторічна кореневищна трав'яниста рослина родини березкових. Стебло витке, гладеньке, до 3 м завдовжки. Листки чергові, прості, цілісні, трикутно яйцеподібні, з серцеподібною основою й загостреним вершечком. Квітки правильні, великі, одиничні, пазушні, на квітконіжках, довших за листки; чашечка — з п'ятьма рівними лопатями; віночок зросло пелюстковий, лійкоподібний дзвоникоподібний, білий, рідше — блідо-рожевий, 3,5-6 см завдовжки. Плід — коробочка. Цвіте з червня по серпень.

Поширення. Плетуха звичайна росте по всій території України на вологих місцях, по берегах річок і озер, серед чагарників.

Заготівля та зберігання. Для медичних потреб використовують траву (Herba Calystegiae), або окремо листя (Folia Calystegiae), коріння (Radix Calystegiae) і квітки (Flores Calystegiae) плетухи. Траву, як і листя, заготовляють під час цвітіння рослини й використовують свіжою або сушать. Коріння, зібране рано навесні або восени, і квітки сушать.
Рослина неофіційна.

Хімічний склад. Усі частини рослини містять дубильні речовини (до 8,5%), сапоніни і флавоноїди. У квітках є флавони.

Фармакологічні властивості та використання. Смолиста речовина, що міститься в рослині, має виражені проносні властивості. Поряд з цим рослина має діуретичні й глистогінні властивості, прискорює гоєння ран.

Препарати трави або листя плетухи рекомендують при стійких запорах і водянці. Так само вживають і настойку з коріння.

Настій квіток вважається ефективним засобом від простуди.

Свіжо вижатий сік рослини або настойку зі свіжої трави використовують для компресів і примочок на рани.

Притаманні рослині токсичні властивості змушують бути обережними при її використанні.

Лікарські форми та застосування.
ВНУТРІШНЬО — настій трави (1 чайна ложка сировини на півтори склянки окропу, настоюють 30 хв.) приймають по 1 столовій ложці тричі на день;

- настій листя (6 г, або дві чайні ложки сировини на 200 мл окропу, настоюють 20 хв.) приймають по півсклянки 2 рази на день;

- настойку коріння (готують на 70%-ному спирті у співвідношенні 1:10, настоюють 7 днів) приймають по 20-30 крапель на прийом;

- настій квіток (1 столова ложка сировини на 200 мл окропу, настоюють 10 хв.) приймають по 1 склянці тричі на день, підсолоджуючи медом.

ЗОВНІШНЬО — компреси і примочки із свіжого соку і настойки (1 частина свіжої трави на 2 частини 70%-ного спирту, настоюють 14 днів, проціджують; перед вживанням готують розчин з розрахунку 1 столова ложка настойки на півсклянки холодної кип'яченої води).


Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник – академік А. М. Гродзінський.


специально для dna.com.ua