ТРАВНИК
 А   Б   В   Г   Д   Е   Ж   З   І    Ї 
 К   Л   М   Н   О   П   Р   С   Т   У 
 Ф   Х   Ц   Ч   Ш   Щ   Ю   Я 

Подорожник індійський

ПОДОРОЖНИК ІНДІЙСЬКИЙ,
подорожник піщаний;
подорожник индийский

Plantago scabra, синоніми: P. arenaria, P. indica —
однорічна трав'яниста шерстисто опушена рослина родини подорожникових. Стебло прямостояче, розгалужене, густо облистнене, 15-30 см заввишки. Листки прості, з цілими краями, супротивні, сидячі, лінійні або вузько лінійні, 2-5 см завдовжки і 5 мм завширшки. Квітки дрібні, правильні, двостатеві, зібрані в густі яйцеподібні або довгасті колоски, які на верхівці рослини утворюють зонтик; віночок плівчастий, сухий. Плід — коробочка. Цвіте у червні — вересні.

Поширення. Подорожник індійський росте на сухих піщаних місцях, біля доріг, іноді — в посівах на Поліссі, в лісостепових і степових районах, у східних приморських районах Криму.

Заготівля та зберігання. Використовують насіння (Semen Psyllii) та сік із свіжого листя. Зрізані в період дозрівання плодів верхівки рослини досушують, обмолочують і просівають через сито. Одержане насіння зберігають у закритій посудині в сухому місці.
Рослина неофіційна.

Хімічний склад. Насіння містить слиз, жирну олію, білкові речовини тощо.

Фармакологічні властивості та використання. Відвар насіння використовують як послаблюючий та обволікаючий засіб при запорах і хронічних колітах.

При хронічних колітах вживають і свіжий сік рослини.

Лікарські форми та застосування.
ВНУТРІШНЬО - відвар насіння (10 г насіння на 200 мл окропу) п'ють по 1 столовій ложці на день натщесерце.


Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник – академік А. М. Гродзінський.


специально для dna.com.ua