ТРАВНИК
 А   Б   В   Г   Д   Е   Ж   З   І    Ї 
 К   Л   М   Н   О   П   Р   С   Т   У 
 Ф   Х   Ц   Ч   Ш   Щ   Ю   Я 

Смовдь руська

СМОВДЬ РУСЬКА
смовдь лікарська;
горичник русский

Peucedanum ruthenicum, синоніми: P. officinale, P. besserianum —
багаторічна трав'яниста рослина родини селерових (зонтичних). Стебло щільне, циліндричне, дрібно борозенчасте, 60-120 см заввишки, з малою кількістю лисття, у верхній частині розгалужене. Прикореневі й нижні стеблові листки багаторазово трійчасті або трійчасто перисті; середні листки дрібніші, менш складні; верхні — без пластинки, у вигляді піхв. Квітки дрібні, двостатеві, у складних 10-20-променевих зонтиках, з малочисельною спадною обгорткою або без неї; зубці чашечки короткі, часто непомітні; пелюстки світло-жовті, широко яйцеподібні, на верхівці виїмчасті. Плід — видовжена обернено яйцеподібна двосім'янка, 6-8 мм завдовжки. Цвіте у червні — липні.

Поширення. Смовдь руська росте на півдні Лісостепу і Степу на схилах ярів і річкових долин, солонцях, серед кущів, лісових галявинах, уздовж доріг.

Заготівля та зберігання. Для лікарських потреб заготовляють коріння рослини (Radix Peucedani ruthenici), яке копають одразу після визрівання насіння або рано навесні. Після попереднього пров'ялювання на відкритому повітрі коріння досушують на горищі або в сушарці при температурі, не вищій за 30°С. Сухої сировини виходить 16%. Строк придатності — 2 роки.
Рослина неофіційна.

Хімічний склад. У корінні рослини є флавоноїди, ефірна олія, фурокумарин пеуцеданін.

Фармакологічні властивості та використання. З коріння смовді руської виробляли препарат пеуцеданін, який використовували в комплексному лікуванні злоякісних новоутворень. Останнім часом препарат знято з виробництва.

У народній медицині настойку або відвар коріння рослини застосовують як болетамуючий, проти простудний та відхаркувальний засіб.

Лікарські форми та застосування.
ВНУТРІШНЬО - відвар (20 г коріння на 200 мл окропу) пити по 1 столовій ложці тричі на день;

- настойку (25 г коріння на 100 г спирту) пити по 25 капель тричі на день.


Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник – академік А. М. Гродзінський.


специально для dna.com.ua