ТРАВНИК
 А   Б   В   Г   Д   Е   Ж   З   І    Ї 
 К   Л   М   Н   О   П   Р   С   Т   У 
 Ф   Х   Ц   Ч   Ш   Щ   Ю   Я 

Стеркулія платанолиста

СТЕРКУЛІЯ ПЛАТАНОЛИСТА,
фірміана проста, японське лакове дерево;
стеркулия платанолистная

Firmiana simplex, синоніми: F. platanifolia, Sterculia platanifolia —
листопадне швидкоростуче, заввишки 10-15(30) м дерево родини стеркулієвих. Листки великі, чергові, 3-5-лопатеві, світло-зелені, 15(35) см завдовжки, 20(45) см завширшки. Квітки одностатеві (рослини однодомні), дрібні, зеленувато-жовті, зібрані у волотеві суцвіття розміром 25-50 см; оцвітина проста, до 1 см завдовжки, з 3-5 довгастими назовні загорнутими листочками. Плід — збірна п'ятичленна лстянка. Цвіте у липні—серпні.

Поширення. Батьківщина стеркулії платанолистої — субтропіки Китаю та Індокитаю. В СНГ її вирощують на Чорноморському узбережжі Кавказу, Криму, Туркменії, Узбекистані, Таджикистані.

Заготівля та зберігання. Для медичних потреб використовують листя стеркулії (Folium Stercu Нае), яке заготовляють у кінці вегетаційного періоду рослини до початку пожовтіння. Спочатку вибірково зрізують секаторами окремі гілки, з яких потім вручну обривають листки без черешків. Заготівлю сировини з одного й того самого дерева рекомендується проводити через рік. Зібраний матеріал сушать у провітрюваному приміщенні, розстилаючи тонким (до 5 см завтовшки) шаром на чистій підстилці й періодично перемішуючи. Штучне сушіння проводять при температурі, не вищій за 80°С. Готову сировину запаковують у мішки по 15 кг або тюки по 50 кг і зберігають у сухому провітрюваному приміщенні. Строк придатності — 1 рік.

Хімічний склад. Листя стеркулії містить дубильні речовини (3,6%), сліди алкалоїдів і глікозитів, ефірну олію (0,075%), органічні кислоти (2,5%) та вуглеводи. У насінні є невисихаюча жирна олія (до 28,5%), органічні кислоти (0,4%), алкалоїди (кофеїн, теобромін).

Фармакологічні властивості та використання. Галенові препарати стеркулії платанолистої виявляють кардіотонічну дію й стимулює центральну нервову систему.

Настойку з листя стеркулії (Tinctura Sterculiae) дають усередину як тонізуючий засіб при лікуванні астенічних і астеноневротичних станів після хронічних, виснажливих хвороб, фізичній та розумовій перевтомі, артеріальній гіпотонії.

Насіння стеркулії їстівне, приємне на смак.

Лікарські форми та застосування.
ВНУТРІШНЬО — настойку з листя (готують на 70%-ному спирті у співвідношенні 1:5) п'ють по 10-40 крапель 2-3 рази на день (курс лікування 3-4 тижні).

На ніч не приймати, не сприяє засинанню.


Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник – академік А. М. Гродзінський.


специально для dna.com.ua