ТРАВНИК
 А   Б   В   Г   Д   Е   Ж   З   І    Ї 
 К   Л   М   Н   О   П   Р   С   Т   У 
 Ф   Х   Ц   Ч   Ш   Щ   Ю   Я 

Тирлич хрещатий

ТИРЛИЧ ХРЕЩАТИЙ,
лихоманник;
горечавка крестовидная

Gentiana ciuciata, синонім — Tretorhiza cruciata —
багаторічна трав'яниста рослина родини тирличевих. Стебла прямостоячі або висхідні, прості, голі, 40-60 см заввишки. Листки супротивні, видовжено-ланцетні, тупуваті, з цілими краями, до 10 см завдовжки, з трьома, рідше п'ятьма поздовжніми жилками, зрослі своїми основами в піхви; нижчі листки зібрані розеткою. Квітки правильні, двостатеві, зібрані в пазушні і верхівкові кільця, дуже рідко — одиничні; чашечка коротка яйцеподібна, не довша за третину довжини віночка, плівчаста, з чотирма лінійно-ланцетними частками, з яких 2 супротивні довші за інші; віночок булавоподібно-дзвоникоподібний, з великими симетричними складками, 20-25 мм завдовжки, зовні бруднувато-блакитний або сіро-зелений, усередині — блакитний, з 4 яйцевидними частками, у виїмках між якими розвинені 4 дрібненькі ланцетні лопаті. Плід — коробочка. Цвіте у липні — серпні.

Поширення. Тирлич хрещатий росте у південній частині лісових районів, Лісостепу і Криму на сухих луках і схилах, серед чагарників та по узліссях.

Заготівля та зберігання. Для виготовлення ліків використовують коріння (див. статтю Тирлич жовтий) і траву тирличу хрещатого. Траву заготовляють в період цвітіння рослини, зрізуючи верхівки стебел з листям, і використовують свіжою або зв'язують у невеликі (по 8-10 рослин) пучки і сушать, розвісивши на вірьовках у затінку на вільному повітрі або в добре провітрюваному приміщенні. Сухого коріння виходить 20%, сухої трави 22-23%.
Рослина неофіційна.

Хімічний склад. Хімічний склад коріння тирличу хрещатого подібний до хімічного складу коріння тирличу жовтого. Трава тирличу хрещатого містить ті самі речовини, але в меншій кількості.

Фармакологічні властивості та використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Тирлич жовтий.

В аналогічних випадках використовують і настій сушеної трави тирличу хрещатого (1 столову ложку сировини настоюють 2 години в 500 мл окропу і п'ють по півсклянки 4 рази на день до їди).

Крім того, настій сушеної трави тирличу хрещатого дають усередину при запаленні й піску в нирках і сечовому міхурі, мізерних і болісних місячних, істерії, кашлі, загальній слабості, запамороченні, туберкульозі, кровохарканні, геморої, золотусі й подагрі та як засіб, що сприяє збільшенню молока у жінок, які годують груддю.

У вигляді примочок настій трави застосовують для лікування ран, опіків і гнояків. Для лікування ран і гнояків використовують і настойку (1 частина свіжої трави на 10 частин міцної горілки).

Використовують тирлич хрещатий і в гомеопатії.


Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник – академік А. М. Гродзінський.


специально для dna.com.ua