ТРАВНИК
 А   Б   В   Г   Д   Е   Ж   З   І    Ї 
 К   Л   М   Н   О   П   Р   С   Т   У 
 Ф   Х   Ц   Ч   Ш   Щ   Ю   Я 

Шипшина повисла

ШИПШИНА ПОВИСЛА
шиповник повислый

Rosa pendulina —
рихлий, від 1 до 2 м заввишки кущ родини трояндових. Стебла то висхідні, то лукоподібно зігнуті, в нижній половині або в нижній третині вкриті голчастими, досить слабкими шипами, з домішкою щетиноподібних шипиків, у верхній половині їх немає. Листки спіральні, непарно перисті, великі (9-12 см завдовжки), з широкими прилистками, лише зісподу всіяними небагатьма волосками; і з головним стрижнем, здебільшого вкритим волосками з домішкою стеблистих залозок; листочки (їх 7-9, інколи 11) видовжено яйцеподібні, видовжено еліптичні або широко еліптичні, гостро зубчасті, зверху темно-зелені, голі, зісподу сіро-зелені, більш-менш рясно всіяні волосками, гладенькі або лише по головній жилці з одиничними залозками. Квітки правильні, двостатеві, здебільшого одиничні, рідше в мало квіткових (по 2-3) щитоподібних суцвіттях, на довгих (2,5-3 см), залозистих, після цвітіння лукоподібно звисаючих квітконіжках; чашолистки вузько ланцетні, без перистих додатків, довгі, з листоподібним розширенням на верхівці, зісподу більш-менш рясно всіяні залозками, зверху — волосисті до білих повстинних, після цвітіння піднесені вгору, залишаються при стиглих плодах; пелюстки (їх 5) від пурпурово-рожевих до темно рожевих, дорівнюють довжині чашолистків або коротші за них. Плід — гіпантій, обернено яйцеподібний або видовжено еліптичний, рясно всіяний залозками, при достиганні пониклий, яскраво-червоний. Цвіте у червні — липні.

Поширення. Шипшина повисла росте в лісовій та субальпійській смузі Карпат, особливо біля потоків та на лісових вирубках.

Заготівля та зберігання. Див. у статті Шипшина травнева.

Хімічний склад. Шипшина повисла має близький до шипшини травневої хімічний склад, але відрізняється дещо іншим вмістом і співвідношенням компонентів, що його складають.

Фармакологічні властивості і використання, лікарські форми і застосування — усе так, як у статті Шипшина травнева.


Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник – академік А. М. Гродзінський.


специально для dna.com.ua