Лікування п'явками

ГІРУДОРЕФЛЕКСОТЕРАПІЯ НА СУЧАСНОМУ ЕТАПІ

Мазурик О.В.

Лікування п'явками — гірудотерапія відоме нам з давніх-давен. Так, перший опис використання п'явок для кровопускання і їх корисну дію на органнізм описав Пліній (1 ст.н.е.). Гірудотерапію широко застосовували знамениті лікарі давнини Гален, Авіцена.

Розквіт даного методу лікування прийшовся на кін. 18-поч. 19 ст. поступово гірудотерапія разом з кровопусканням стала застосовуватись практично при всіх захворюваннях, а також перед застосуванням будь-яких інших лікарських засобів.

У цей час іще не було описано методик лікування з врахуванням віку хворого, функціонального стану організму, його індивідуальних особливостей. Сильне кровопускання при постановці від 50 до 200 п'явок часто давало негативні результати навіть із летальним кінцем, що посприяло тому, що багато лікарів перестали рекомендувати гірудотерапію своїм паціентам.

Протест проти забуття і неправильного відношення до лікування п'явками був заявлений знаменитим клініцистом, професором Г. А. Захар'їним, який визначив його як «...лікувальний засіб, користь і важливість якого оцінив за багаторічним досвідом».

Але не тільки в Росії таУкраїні широко застосовували п'явки. Китайці також вважають гірудотерапію національним методом лікування. Знання біологічно-активних точок дозволяло застосовувати їм різні прийоми дії на ці точки. Найбільш популярні прийоми дії на БАТ — акупунктура і акупресура відомі здавна та не втратили актуальності в наш час.


Етапи розвитку медико-біологічних уявлень про гірудотерапію

- кровопускання 1 ст. н. е.

- відволікаючий засіб сер. 19 ст.

- застосування гірудину 1880 — 1930 рр.

- лікування запальних і когнестивних 1940 — 1950 рр. (застійних) процесів

- застосування п'явок в акушерстві 1950 р. та гінекології

- дослідження дестабілази 1985 р.

- розвиток гірудофармакології 1989 — 1991 рр.

- генно-інженерний гірудин 1990-ті рр.

- розвиток гірудокосметології та 1993 р., 2004 і далі гірудорефлексотерапії


Відродження і розвиток гірудотерапії і її розділу гірудорефлексотерапії сьогодні проходить на міцній основі багатовікових напрацювань, які вселяють впевненість, що цей метод витримав іспит часом.


Механізм дії п'явок на організм людини

Сучасними дослідженями доведено, що п'явкe слід розглядати як єдиний, живий досить складний і неспецифічний подразник по відношенні до організму людини в цілому, а не тільки як засіб механічного «збирання» крові з капілярів над відповідним «проблемним» місцем.

Лікувальна дія п'явки зумовлена такими чинниками:
по-перше: п'явка присмоктується лише на рефлексогенну точку й активізує задіяний меридіан;
по-друге: п'явка пускає в кров хворого слину, яка містить біологічно-активні речовини, що нормолізує стан паціента;
по-третє: здійснюється механічне розвантаження кровоплину.

П'явок справедиво називають «фармацевтичною міні-фабрикою». Науковими дослідженнями в слині п'явки було виявлено понад 82 біологічно-активні речовини, серед них: гірудин, інгібітори трипсину і плазміну, інгібітори альфа-хімотрипсину, хімозину, субтилізину, еластази і катепсину С, високоспецифічні ферменти: гіалуронідаза, естабілаза, апіраза, коллагеназа, тригліциридаза, холестерин-естераза, оргелаза, антистазін, декорзін, калін, еглін; а також п'явочні простаноїди, гістаміноподібні речовини і т. п.

Отже, дія ферментів слинних залоз п'явки така: протизапальна, бактеріостатична та імуностимулююча; антиатеросклеротична і проти ішемічна; гіпотензивна і лімфогінна.


Гірудоакупунктура і нервова система людини

Багачисленні дослідження і клінічні спостереження не піддають сумніву, що дія п'явки на організм людини не може проходити без участі нервової системи, яка реагує скоріше, ніж інші.

Механізм дії гірудоакупунктури на організм людини складається із трох основних компонентів, які є опосередковані через нервову систему, взаємозв'язані і взаємовпливаючі одна на одну: місцева, сегментарна і генералізована (загальна) реакції. Місцева або регіональна реакція при якій виявляються місцеві зміни в зоні дії. Місцева реакція обумовлена аксон-рефлексом, місцевими морфологічними і гормональними зрушеннями. Місцеве подразнення є джерелом доволі довгої та інтенсивної імпульсації в нервові центри і внаслідок цього виникає сегментарна і генералізована реакції організму.

Сегментарна реакція: подразнення діє на певний внутрішній орган. Рефлекторна дуга проходить від периферії через вегетативні клітинисимпатичних вертебральних вузлів і спинний мозок до внутрішнього органу. Вона може мати змішаний сенситивно-вегетативний характер.

Генералізована (загальна) реакція окремих систем (серцево-судинної, обміну речовин та ін.). Рефлекс у відповідь на подразнення виникає внаслідок надходження імпульсів з екстеро- та інтеро-рецепторів в кірково-підкіркову ділянки головного мозку і ретикулярну формацію.

Основна роль у механізмі дії гірудоакупунктури належить рефлексам які замикаються в спинному, довгастому мозку, стовбурі мозку, підкірковій області та в корі великих півкуль.

Всі ці складні рефлекторні реакції призводять до нормалізації основних нервових процесів, покращення адаптивних, захисних і компенсаторних реакцій організму. Гірудоакупунктура впливає на патогенез багатьох хронічних захворювань, сприяє підвищенні резистентності організму в цілому.


Покази до лікування п'явками

Внутрішні хворби: -кардіалгії, стенокардія, гіпертонія; бронхіт; гастрит, хронічний гепатит, цироз печінки, хронічні закрепи, хронічний панкреатит.

Хірургічні — варикоз, гострий і хронічний тромбофлебіт, трофічні виразки; геморой, тріщини ануса; переломи кісток (після зняття гіпсу); забої, гематоми, наслідки травм.

Гінекологічні — хронічні запальні захворювання матки і придатків; спайковий процес; маткові кровотечі; альгодисменореї; клімакс.

Урологічні — глумеролонефрит; хронічна ниркова недостатність; гіперплазія простати, хронічний простатит.

Неврологічні — радикуліт, ішиас, остеохондроз; гіпертонічна енцефалопатія; церебральний атеросклероз, струс і контузія головного мозку; мігрень; інсульти, постінсультні стани.

Стоматологічні — періодонтит, періостит, парадонти.


Протипокази до застосування гірудоерапії

Гемофілія, анемії, виражена гіпотонія, вагітність, кахексія, тяжкі психічні захворювання, індивідуальне неприйняття п'явок, алергія на ферменти.

У деяких пацієнтів можуть виникнути побічні реакції і набряк e місці укусу п'явки, свербіж, нагноєння. Тому велику увагу треба приділяти профілактиці, навчити хворого правильно доглядати за ранкою, яка залишається. Щоб усунути небажані реакції найчастіше застосовють антигістамінні препарати, кріо-компреси, протирання укусів 40-% розчином спирту або сумішшю (1:1) вазеліну і нашатирного спирту.


Методики дослідження

Кожний лікар, який застосовує гірудорефлексотерапію, знає, наскільки важливо правильно вибирати зони і точки для постановки п'явок. Досвід роботи показує високе лікувальне значення Су-Джок гірудотерапії — аплікації п'явок на точки відповідності на кисты і стопі. Важливо відмітити, що e кількох пацієнтів були також супутні захворювання кисты чи стопи.

Приклад 1: жінка 64 р.; д-з: тендовагініт п'ясних кісток 3-4 пальців руки, коксартроз кульшових суглобів. Зона, уражена тендовагінітом, співпала з точками відповідності кульшового суглобу. Після першого ж сеансу Су-Джок гірудотерапії хвора відмітила, що зменшились явища тендовагініту і, на її велике здивування, покращилась рухова спроможність кульшовоо суглобу (минув біль).

Приклад 2: при лікуванні варикозної хвороби п'явка охоче присмокталася між 3 і 4 пальцями ноги трохи вище від між пальцевої складки. Це дало двоякий ефект: по-перше — зменшився набряк і венозний застій в ногах; по-друге — постановка п'явки на точку відповідності ануса зняла загострення геморою.

Не можна не відмітити і біоенергетичний ефект гірудорефлексотерапії: більшість пацієнтів, яким ставились п'явки на крижову і куприкову зони на точки задньосерединного меридіана VG-1; VG-2; VG-3; точки меридіана сечового міхура V-26; V-27; V-28; V-31; V-32 зону печінки (точка F-13 і інші) спостерігали покращення свого психоемоційного стану, підвищення працездатності, нормалізацію сну. Під час сеансу гірудрефлексотерапії хворому рекомендують уявити, як проблеми, які його хвилюють (фізичні, емоційні, ментальні) покидають тіло разом з кров'ю, яку висмоктує п'явка. І якщо на перший сеанс пацієнт приходить з відчуттям страху або огидності, то після першої процедури відчуття недовіри зникає.

Широкий спектр захворювань, при яких гірудорефлексотерапія і Су-Джок гірудотерапія демонструють виражений клінічний ефект, дозволяє віднести ці методи до одних із найперспективних сучасних натуропатичних методів лікування.

Медична п'явка унікальна. І не лише через те, що є об'єктом живої природи, а й тому, що її цілющий вплив на організм важко переоцінити.


Висновки

Медичні п'явки витримали випробування часом і на порозі багатьох століть використовуються як ефективний лікувальний засіб.

Механізм дії п'явок пов'язаний з біологічними властивостями секрету їх слинних залоз, а також загальною дією на організм через БАТ.

Гірудотерапія в поєднанні з методиками Су-Джок дає добрий клінічний ефект при найрызноманытнышихзахворюваннях, а також добре впиває на психоемоційний стан пацієнтів.


Список використаної літератури

Стояновский Д. Н. Энциклопедия народной медицины. Пиявки. - Т. 1 — Киев, 1997. - С. 429 — 431.

Савинов В. А., Павлова Т. В. Пиявка лечит все. - Москва, 2003.

Стояновский Д. Н. Медицинская пиявка. Кровопускание. - Москва, 2003.

Жаров Д. Г. Секреты гирудтотерапии, или как лечится пиявками. - Ростов-на-Дону, 2003.

Киреев А. Целебные свойства пиявок. - Москва, 2001.

Александров К. Варикозное расширение вен: методы лечения и профилактика. - Санкт-Петербург, 2004 — с. 77, 78.

Семенова Н. Преображение. - Москва-Санкт-Петербург, 2003.

Песиков Я. С., Рыбалко С. Я. Новый универсальный клинический атлас БАТ. - Донецк, 2003.

Небиеридзе М. А. Су-Джок гирудотерапия/ / Оннури медицина. - Москва, 1999. - С. 60 — 63.

Каменев Ю. Я., Каменев О.Ю. Вам поможет пиявка. - Санкт-Петербург, 2001.

Деменков А. М. Гирудотерапия. Методические рекомендации для практических врачей.

Научные основы гирудотерапии. МЗ СССР. - 16.11.99. №10 11153.


Рефлексотерапія та нетрадиційна медицина на сучасному етапі / - К.: «Ореол», 2004. - 168 с.

Джерело


специально для dna.com.ua