ТРАВНИК
 А   Б   В   Г   Д   Е   Ж   З   І    Ї 
 К   Л   М   Н   О   П   Р   С   Т   У 
 Ф   Х   Ц   Ч   Ш   Щ   Ю   Я 

Лікарські рослини та засоби

Люди споконвіку користуються лікарськими рослинами. Наукова офіційна медицина зародилась і продовжує розвиватись на базі все глибшого вивчення й повнішого використання діючих речовин, які містяться в рослинах.

Поява синтетичних ліків, що переважно моделюють активні речовини з рослин і є їхніми хімічними аналогами, не зменшила ролі природних лікарських рослин. Інтерес до них зростає серед фармакологів, фізіологів, біохіміків, практичних лікарів різного профілю, які прагнуть розширити арсенал лікарських засобів.

Біохімія рослин — багатюще, нескінченно різноманітне, невичерпне джерело речовин і засобів, які забезпечують здорове, щаслив і повноцінне життя людей.

Які ж функції виконують лікарські рослини в нашому житті?

— Задоволення потреб у необхідних речовинах.
Є такий вираз: кожні ліки мають бути їжею для організму, а кожна їжа — ліками. Обмін речовин і енергії може порушуватись через нестачу в раціоні деяких речовин, які організм людини сам нездатний синтезувати і одержує їх з їжею. Багато таких речовин відносять до класу вітамінів. Лікування полягає в тому, що нестача вітаміну компенсується рослинами, які містять багато потрібної речовини. Часом цілком достатнім є введення в раціон людини не самого вітаміну, а його попередника, наприклад, замість провітаміну А — β -каротину. Нормалізація хімічного складу їжі торкається не лише вітамінів, а й деяких інших сполук, так званих незамінних амінокислот, рослинних жирів тощо. Коли їх не вистачає в раціоні, організм споживає більше інших продуктів, аж доки не досягне потрібної межі надходження дефіцитної речовини. Внаслідок цього переїдання настає ожиріння, бо зайві речовини відкладаються про запас, і це є одною з причин досить поширеного нині захворювання — ожиріння. Для лікування хвороб недостатності необхідно вводити в раціон рослинні чи інші продукти, що містять дефіцитну речовину.

— Пригнічення хвороботворної мікрофлори — бактерій, грибів, вірусів та найпростіших, що спричинюють запалення і порушення діяльності окремих систем та органів і загальне захворювання організму. Це досягається за допомогою речовин, що мають антибіотичну (фітонцидну) дію щодо збудників захворювання і в той же час є нешкідливими або мало шкідливими для організму людини. При цьому розрізняють бактеріостатичну дію речовин (коли ріст бактерій зупиняється, але самі вони живі і при зміні умов знову починають рости), бактерицидну, тобто вбивчу, руйнівну, часом — і стимулюючу дію. Звичайно, хвороботворні організми дуже різноманітні, і немає єдиного для всіх рослинного антибіотика, тому й застосовується досить широкий спектр рослин. Те, що шкідливе для одного мікроорганізму, може виявитися живильним середовищем для іншого. Сильні фітонциди у часнику, цибулі, хрону, багатьох пряних рослин, при вживанні яких у їжу регулюється чисельність і склад кишкової мікрофлори. Ефірні олії (лаванди, м'яти, чебрецю, материнки) згубні для мікробів, що носяться у повітрі й потрапляють у легені, осідають на шкірі, слизових оболонках.

— Мобілізація захисних сил людського організму.
Наш організм має могутні імунні системи проти багатьох захворювань, може навіть проти всіх, але не завжди ці системи виявляються належним чином мобілізовані на боротьбу з небезпечним чинником. Цілюща сила деяких рослин пов'язана саме з тим, що вони мобілізують захисні природні сили людського організму. Наприклад, віруси грипу становлять практично молекулу нуклеїнової кислоти, дуже стійку проти хімічних впливів, часом з невеличкою білковою оболонкою. На них дуже важко впливати, а тому майже немає прямих анти вірусних препаратів. Зате є речовини, які пробуджують анти вірусний механізм у клітинах людини.

— Антиалергічна дія, можна сказати, протилежна попередній дії.
Проникнення в організм людини інфекції, тобто, насамперед чужого білка, викликає бурхливу захисну реакцію: підвищення температури, запалення, утворення гістаміну, який спричинює часткове отруєння. Все це називають алергією, і вона проявляється буквально при кожному заразному захворюванні. Однак часто алергічну реакцію зумовлюють зовсім не хвороботворні фактори — борошно, пилок з рослин, шерсть і вовна та деякі сполуки білкового і небілкового походження. Для подолання алергії з організму треба видалити фактор, що її викликав, і пригасити хворобливі явища. Деякі рослини і їхні суміші виявляють антиалергічну дію.

— Посилення секреторних (видільних) функцій.
Це досягається потогінними, сечогінними, жовчогінними, проносними й такими, що викликають чхання, полегшують кашель та відхід мокрот, клізмами та іншими засобами. Завдяки цьому з організму виводяться шлаки, відходи життєдіяльності, які можуть бути токсичними, а також і ті токсичні речовини, що утворюються інфекцією. Один з основних принципів йоги — традиційного індійського методу утримання здоров'я — полягає у якнайшвидшому позбавленні відходів. Будь-який застій, нагромадження кінцевих продуктів метаболізму гальмують обмін речовин, а це дуже небажано і веде до захворювання.

— Посилення припливу крові до окремих органів, завдяки чому в них змінюється обмін речовин і настає їхнє одужання.
Досягається це гірчичниками, компресами, натираннями, а внутрішньо, наприклад, стимулюванням серцевої діяльності, травлення. Коли йдеться про цілий організм і потрібно підвищити його життєдіяльність, застосовуються так звані адаптогени (женьшень, елеутерокок, болиголов), які стимулюють цілком діяльність організму і підвищують його здатність переносити стреси, втому тощо.

— Припинення кровотечі, особливо внутрішніх органів, шляхом підвищення згортання крові (активності протромбіну), утворення згустків, що закривають поранену судину. Так діють речовини дубильного характеру, а також такі, що звужують судини і зменшують приплив крові до ушкодженого місця.

— Посилення поділу клітин необхідне для загоювання ран, виразок, відновлення слизових та інших покривів. Так діють деякі вітаміни, особливо ті, що містяться в обліпиховій олії, або ж у суміші гуміфікованих речовин — муміє. Однак, при підозрі на онкологічне захворювання застосування муміє, як стимулятора клітинного поділу, неприпустиме, бо воно може прискорити розростання пухлини і зробити неможливим врятування хворого існуючими в медицині методами.

— Посилення ферментативного апарату організму людини.
Більшість реакцій обміну речовин здійснюється за участю біологічних каталізаторів — ферментів, які в тисячі разів прискорюють хімічні процеси й забезпечують швидке перетворення великих мас органічних речовин на необхідні для життя продукти. Деякі реакції взагалі не можуть здійснюватися за тих температур і тисків, що існують у живих клітинах, і лише ферменти роблять це можливим. Тепер відомо понад 1000 ферментів, а крім того існує багато так званих ізоферментів — сполук, які відрізняються за структурою молекули від уперше знайденого ферменту, але виконують ту саму дію. Практично кожен фермент — це білок. Кожна клітина нашого організму має повний набір ферментів, що їй необхідні. З часом, однак, деякі ферменти вибувають з ладу. Так, у дітей є фермент лактаза, який дає змогу швидко засвоювати молочний цукор — лактозу. У дорослих, коли вони не п'ють молока, цей фермент зникає, і лактоза не засвоюється, створюючи в шлунку і кишечнику поживне середовище для розвитку різних бактерій. Таким людям потрібно або пити сквашене молоко, у якому лактоза вже розкладена до органічних кислот, або ж вводити цей фермент в організм штучно чи поступовим звиканням до молока відновити роботу ферменту. Дія деяких рослинних ліків саме й пов'язана з тим, що вони або містять активні ферменти, що додаються до нашого ферментного апарату і посилюють його (наприклад, папаїназа з плодів динного дерева — аналог хемотрипсину в шлунковому соку людини), або ж стимулюють утворення власних ферментів, які нормалізують стан здоров'я.

— Вплив на нервову систему.
Деякі рослинні речовини, зокрема алкалоїди, дуже сильно впливають на центральну і вегетативну нервові системи, й цим користуються для лікування. Цей вплив може бути збуджуючий, тонізуючий або ж заспокійливий, релаксуючий, снотворний. За допомогою речовин цього типу можна досягати ефекту анестезії (знеболювання), що й застосовують при хірургічних операціях та при деяких методах лікування, коли надто сильна реакція нервів заважає нормалізації процесів. Нейротропні речовини, що належать до цього класу, здебільшого можна вживати лише під суворим лікарським контролем. Вони можуть спричинювати отруєння або наркотичне звикання. Біохімічний механізм такого впливу на нервову систему ще далеко не з'ясовано й існує чимало припущень.

Наука знає чимало інших механізмів впливу лікарських рослин. Особливо важливий вплив на центральну й периферійну нервові системи, оскільки людина — високоорганізована істота, і від стану її нервової системи та психічної діяльності залежить функціонування, а, отже, й здоров'я всіх інших її систем. Є й засоби чисто механічного впливу, наприклад, такі, що мають пом'якшувальну, обволікаючу дію, і їх застосовують, коли необхідно полегшити відкашлювання або нормалізувати стан травлення.

Академік АН УРСР A. M. Гродзінський.


Лекарственные растения и средства

Люди испокон веков пользуются лекарственными растениями. Научная официальная медицина зародилась и продолжает развиваться на базе все более глубокого изучения и полного использования действующих веществ, содержащихся в растениях.

Появление синтетических лекарств, преимущественно моделируют активные вещества из растений, и является их химическими аналогами, не уменьшил роли природных лекарственных растений. Интерес к ним растет среди фармакологов, физиологов, биохимиков, практических врачей разного профиля, которые стремятся расширить арсенал лекарственных средств.

Биохимия растений - богатейший, бесконечно разнообразный, неисчерпаемый источник веществ и средств, которые обеспечивают здоровую, счастливую и полноценную жизнь людей.

Какие же функции выполняют лекарственные растения в нашей жизни?

- Удовлетворение потребностей в необходимых веществах.
Есть такое выражение: каждое лекарство должны быть пищей для организма, а каждая еда - лекарством. Обмен веществ и энергии может нарушаться из-за недостатка в рационе некоторых веществ, которые организм человека сам способен синтезировать и получает их с пищей. Много таких веществ относят к классу витаминов. Лечение заключается в том, что недостаток витамина компенсируется растениями, которые содержат много нужного вещества. Порой вполне достаточным является введение в рацион человека не самого витамина, а его предшественника, например, вместо провитамина А - β- каротина. Нормализация химического состава пищи касается не только витаминов, но и некоторых других соединений, так называемых незаменимых аминокислот, растительных жиров и т.д. Когда их не хватает в рационе, организм потребляет больше других продуктов, пока не достигнет нужного предела поступления дефицитного вещества. Вследствие этого переедания наступает ожирение, потому лишние вещества откладываются про запас, и это является одной из причин широко распространенного сейчас заболевания - ожирение.  Для лечения болезней недостаточности необходимо вводить в рацион растительные или другие продукты, содержащие дефицитное вещество.

- Подавление болезнетворной микрофлоры - бактерий, грибов, вирусов и простейших, которые вызывают воспаление и нарушение деятельности отдельных систем и органов и общее заболевание организма. Это достигается с помощью веществ, обладающих антибиотическим (фитонцидным) действием в отношении возбудителей заболевания, и в то же время являются безвредными или мало вредными для организма человека. При этом различают бактериостатическое действие веществ (когда рост бактерий останавливается, но сами они живы и при изменении условий снова начинают расти), бактерицидное, то есть убийственную, разрушительную, время - и стимулирующее действие. Конечно, болезнетворные организмы очень разнообразны, и нет единого для всех растительного антибиотика, поэтому и применяется довольно широкий спектр растений. То, что вредно для одного микроорганизма, может оказаться питательной средой для другого. Сильные фитонциды чеснока, лука, хрена, многих пряных растений, при употреблении которых в пищу регулируется численность и состав кишечной микрофлоры. Эфирные масла (лаванды, мяты, чабреца, душицы) губительны для микробов, носимые в воздухе и попадают в легкие, оседают на коже, слизистых оболочках.

- Мобилизация защитных сил человеческого организма.
 Наш организм имеет мощные иммунные системы против многих заболеваний, может даже против всех, но не всегда эти системы оказываются должным образом мобилизованы на борьбу с опасным фактором. Целебная сила некоторых растений связана именно с тем, что они мобилизуют защитные природные силы человеческого организма. Например, вирусы гриппа составляют практически молекулу нуклеиновой кислоты, очень стойкую против химических воздействий, времени с небольшой белковой оболочкой. На них очень трудно влиять, а потому почти нет прямых анти вирусных препаратов. Зато есть вещества, которые пробуждают анти вирусный механизм в клетках человека. 

- Антиаллергическое действие, можно сказать, противоположное предыдущему действию. Проникновение в организм человека инфекции, то есть, прежде всего чужого белка, вызывает бурную защитную реакцию: повышение температуры, воспаление, образование гистамина, который вызывает частичное отравление. Все это называют аллергией, и она проявляется буквально при каждом заразном заболевании. Однако часто аллергическую реакцию вызывают вовсе не болезнетворные факторы - мука, пыльца с растений, шерсть и некоторые соединения белкового и небелкового происхождения. Для преодоления аллергии из организма надо удалить фактор, который ее вызвал, и погасить болезненные явления. Некоторые растения и их смеси проявляют анти аллергическое действие.

- Усиление секреторных (выделительных) функций.
 Это достигается потогонным, мочегонным, желчегонным, слабительными и вызывающими чихание, облегчают кашель и отхождение мокроты, клизмами и другими средствами. Благодаря этому из организма выводятся шлаки, отходы жизнедеятельности, которые могут быть токсичными, а также и те токсические вещества, образующиеся инфекцией. Один из основных принципов йоги - традиционного индийского метода содержания здоровья - заключается в скорейшем избавлении отходов. Любой застой, накопления конечных продуктов метаболизма тормозят обмен веществ, а это очень нежелательно и ведет к заболеванию.

- Усиление притока крови к отдельным органам, благодаря чему в них изменяется обмен веществ и наступает их выздоровления. Достигается это горчичниками, компрессами, натиранием, а внутренне, например, стимулированием сердечной деятельности, пищеварения. Когда речь идет о целом организм и нужно повысить его жизнедеятельность, применяются так называемые адаптогены (женьшень, элеутерококк, болиголов), которые стимулируют вполне деятельность организма и повышают его способность переносить стрессы, усталость и т.д.

- Прекращение кровотечения, особенно внутренних органов, путем повышения свертывания крови (активности протромбина), образование сгустков, закрывающих раненую сосуд. Так действуют вещества дубильного характера, а также те, которые сужают сосуды и уменьшают приток крови к поврежденному месту.

- Усиление деления клеток необходимо для заживления ран, язв, восстановление слизистых и других покровов. Так действуют некоторые витамины, особенно те, которые содержатся в облепиховом масле, или в смеси гумификованных веществ - мумие. Однако, при подозрении на онкологическое заболевание применения мумие, как стимулятора клеточного деления, недопустимо, поскольку он может ускорить разрастание опухоли и сделать невозможным спасение больного существующими в медицине методами.

- Усиление ферментативного аппарата организма человека.
 Большинство реакций обмена веществ осуществляется с участием биологических катализаторов - ферментов, которые в тысячи раз ускоряют химические процессы и обеспечивают быстрое преобразование больших масс органических веществ на необходимые для жизни продукты. Некоторые реакции вообще не могут осуществляться тех температур и давлений, существующих в живых клетках, и только ферменты делают это возможным. Теперь известно более 1000 ферментов, а, кроме того, существует много так называемых изоферментов - соединений, которые отличаются по структуре молекулы от впервые найденного фермента, но выполняют то же действие. Практически каждый фермент - это белок. Каждая клетка нашего организма имеет полный набор ферментов, что ей необходимы. Со временем, однако, некоторые ферменты выбывают из строя. Так, у детей есть фермент лактаза, который позволяет быстро усваивать молочный сахар - лактозу. У взрослых, когда они не пьют молока, этот фермент исчезает, и лактоза не усваивается, создавая в желудке и кишечнике питательную среду для развития различных бактерий. Таким людям нужно пить сквашенное молоко, в котором лактоза уже разложена до органических кислот, или же вводить этот фермент в организм искусственно или постепенным привыканием к молоку, чтобы возобновить работу фермента. Действие некоторых растительных лекарств как раз и связано с тем, что они либо содержат активные ферменты, которые прилагаются к нашему ферментному аппарату и усиливают его (например, папаиназа из плодов дынного дерева - аналог химотрипсин в желудочном соке человека) или же стимулируют образование собственных ферментов, которые нормализуют состояние здоровья. 

- Влияние на нервную систему.
Некоторые растительные вещества, в частности алкалоиды, очень сильно влияют на центральную и вегетативную нервные системы, и этим пользуются для лечения. Это влияние может быть возбуждающим, тонизирующим или успокаивающим, релаксирующим, снотворным. С помощью веществ этого типа можно достигать эффекта анестезии (обезболивания), что и применяют при хирургических операциях и при некоторых методах лечения, когда слишком сильная реакция нервов мешает нормализации процессов. Нейротропные вещества, принадлежащие к этому классу, в большинстве случаев можно принимать только под строгим врачебным контролем. Они могут вызывать отравление или наркотическое привыкание. Биохимический механизм такого влияния на нервную систему еще далеко не выяснено и существует немало предположений.

Наука знает немало других механизмов влияния лекарственных растений. Особенно важное влияние на центральную и периферическую нервную систему, поскольку человек - высокоорганизованное существо, и от состояния его нервной системы и психической деятельности зависит функционирование, а, следовательно, и здоровье всех других его систем. Есть и средства чисто механического воздействия, например, имеющие смягчающее, обволакивающее действие, и их применяют, когда необходимо облегчить откашливание или нормализовать состояние пищеварения.

Академик АН УССР A. M. Гродзинский.